Спогади про тернопільські єврейські молитовні доми (52!)


Приступаючи до святої для мене роботи писати слова на папері замість створення пам`ятника моєму Тернополю, я відчуваю, як у моїй пам`яті з`являються близькі та дорогі для мене образи вбитих, замучених, спалених, що осяюють мені темряву тієї епохи сяйвом своїх душ. 


Від Великої синагоги (на фото), цього будинку, подібного до фортеці 17 століття, старого та традиційного, від "клойза" (мідраша) у Гусятині, наповненого учнями та хасидами, від "клойза" шанувальників р. Яакіеле, від мідраша, до котрого тягнулись серця простих людей, від "клойза" в Озерній, де вдень та вніч, у суботу та в усі шість дней тижня  не припинялись молитви, від дому молитви  Рабі з Меджибожі, рабина Авраама Йоша – Гішеля, онука того, кого називали "Люблячий Ізраїль", від дому молитви рабина Іосіле, від глибини його серця – від усіх синагог, молитовних домів та мідрашів піднімаються до наших душ мелодії хазанів (канторів), чиї голоси поєднуються із молитвами святих людей, що прагнули визволення, різноманітного народу, кожний з якого був стовпом віри, відданим Торі та святим народу Ізраїля.

Від закатованих у газових камерах Белжица піднімається їх останній подих, подих святих людей міста Тернополя, він проникає до наших душ і свідчить про загибель цілої громади людей, котрі прагнули приходу Месії. Піднімається із глибин подих знавців псалмів та Талмуду, чия доля була гіркою, а смерть жорстокою – гордих і скромних, хасидів та власників домів, заможних та бідних, вчених та простих, усіх, об'єднаних вірою та духом і усіх рівних у смерті.

СЕКТОР СУЧАСНОЇ ВУЛИЦІ РУСЬКОЇ
Не будуть більше святкувати свята у будинку "рабі з Меджибожу", що на вулиці Тарновського (частина Руської від ЦУМу до мосту), і не розгорнуть Тору у свято дарування Тори у домівках рабінів. Рабіни Яків Шаліто та Гішель Бабад не збиратимуться до наради у мідраші м'ясників та водовозів, і не буде зібрання у "клойзах" Гусятина та Чорткова, не буде чути відвертих слів втішення у страшні часи від р. Іосіле близько Великої синагоги та на торговельних вулицях Руській, площі Собеського (Майдан Волі) та Ринок (сектор вул.Старий ринок) – велика громада зникла, немов і не існувала одвіку. Уся вона була приведена на жертовник хижими зверима, віддана на тортури без могил та пам'яті. Першими – наша молодь, і чудо молодих мрій змила кров та погасила смерть. В наших домах, де вони народились і були виховані, оселились чужі люди.


Втрачено все дороге та святе, і тільки залишки громади, знищеного покоління несуть своє горе та свою пам'ять, а ми мусимо зберегти цю пам'ять, записати імена та історії життя.

Єврейський Тернопіль, а в ньому  релігійна громада, був, як і у більшості населених пунктів краю, немов би «містом у місті», "ізраїльським" анклавом у чужому середовищі, чужою рослиною у не своїй землі. Евреї, віддані традиції, охопили цей анклав немов би огорожею (р. Д. Бер займався цим з відданістю та слідкував, щоб огорожу не було порушено). За цією огорожею жили євреї, для котрих не існувало чужої культури. Це були люди, міцні характером, вони не звертали уваги на вітер змін у навколишньому житті. Вони будували самі собі своє особисте життя, джерелом якого були цінності єврейства, у особливому єврейському кліматі, святах та буднях: вечір Песаха, тиждень перед Судним днем тощо.

СТАРИЙ РИНОК
Життя євреїв, зберігаючи традиції й заповіді зосереджувалось навколо Молитовного дому, «клойзів» та мідрашів. То були пункти, де громади гуртувались, де збиралась громадськість та хасидські гуртки. В кожного молитовного домУ був свій, притаманний йому характер. Не було однакових. Ті, хто в них молився, впливали на характер дому, а дім – на них. Давайте у думках підійдемо туди та уявимо собі молитовні доми громади Тернополя.


Вважається, що їх було 52, але докладний список не зберігся, хіба що у нашій пам`яті.


Велика синагога. Будинок, подібний до фортеці 17-го століття. У цій синагозі співали відомі кантори у супроводі добре організованих та зі смаком підібраних хорів. Останнім кантором був Гілель Гершафт, вбитий німцями у 1942 році.


Читаючим Тору у синагозі був відмінний викладач івриту Зуша Веглер, він виконував обов'язки чітко та майстерно, з надзвичайною професійністю. Його читання було справжнім мистецтвом.


Старий мідраш. В ньому молились учні, домовласники за ашкеназьким каноном. Знавці викладали щотижневі уроки, поточні глави Талмуду. Останнім був рабін Шмерл Ейхенбойм, видатний вчений з оточення рабіна Менахема – Мониша Бабада і провідник його політики у громаді, багаторічний член ради.

ВУЛИЦЯ ПАРАЩУКА ТА КОТЕЛЬНЯ-КОМБІНАТ, ЯКУ ЗВЕЛИ НА ФУНДАМЕНТАХ СИНАГОГИ
"Клоіз Гусятин", поблизу Великої синагоги та старого мідрашу. Там молились здебільшого знавці літератури, серйозні вчені, спеціалісти з релігійної літератури, такі, як рабін Авраамлі Даліч, професійний викладач у хедері, та рабін Пінхас Шварц. Гордістю "клоїза" був рабін Давід Львов, вчений, хасид та заможній філантроп, людина шляхетного характеру; він був призначений не хасидами Гусятина, а хасидами Відня, але молився у "клоїзі". Він був вищим авторитетом у місті з питань ортодоксального іудаїзму і був обраний представником ради громади.

"Клоїз рабі Якеле" (названий на ім'я його засновника рабіна Якова Подгурцера, діда теперішнього мера Цфата Подгуцера. Тут молились заможні домовласники та деякі з просвітників. Рабін Менахем-Мониш Бабад був керівником цього "клоїзу" у часи Голокосту, був там трубачем у шофар, котрий хвилював серця людей молитвою.

"Клоїз Чортків". Центр для заможніх хасидів та інших відомих парафіян. Тут молились голови хасидських "дворів" р. Авраам Шломо,  р. Йегуда – Бер Зайдман із синами, р. Мордехай, р. Яаков Брайтман і його зять, що потім був відомий як рабін з Любліна й засновник "Йешиви Люблінських мудреців" р. Меїр Шапіро, вождь "Спілки Ізраїля" і депутат польського Сейму. Інші зяті  р. Яакова Брайтмана були відомі парафіяни, як р. Лейбуш Арік, нащадок р. Меїра Аріка з Бучача, р. Моше Рознер, заступник голови громади і голова об'єднання ортодоксів "Слава віри".

"Ожірнер Клоїз", по вул. Подільська Верхня (тепер забудована), паралельно вул. Руська, був завжди переповрений тими, хто молиться і вчиться, до пізньої ночі. Він ніколи не був пустим.

ЦЕНТР ПОДОЛУ (ЄВРЕЙСЬКОГО) ВІД ЯКОГО НІЧОГО НЕ ЗАЛИШИЛОСЯ
В ньому існували кілька міньянів ранішніх та вечірніх. З парафіян у моїй пам'яті збереглись р. Лейб-Гірш Тагалер, знавець "Шулхан – Арух".  Видатний парафіянин був також р. Іцхак Вулфіш, котрий нині живе у Торонто, чудовий оратор, просвітник.

"Клоїз р. Наталес" напроти Великої синагоги, був зі старих молитовних домів міста. Він був заснований 150 років тому благочестивим купцем р. Натале, в котрого не було синів і він залишив усе своє майно й будинок громаді. Цей молитовний дім був двоповерховим, на 2 поверсі колись мешкав р. Йегошуа – Гішель Бабад, автор відомої "Книги Йегошуа". Після його смерті обидва поверхи належали до молитовного дому.

"Клоїз р. Ефраїма Сушас" теж був місцем молитви заможніх домовласників. Мідраш "Катберг" поблизу старої синагоги. Тут молились люди, обізнані у релігійній літературі.

ВУЛИЦЯ ТАНЦОРОВА
"Р. Нехмачіс Шугалкель", напроти "Клоїз Гусятин" по вул Нижній Подільській (сектор вулиці Танцорова). Молитовний дім для ремісників. 

"Р. Натаніеліс Клоїз" – молились торгівці, просвітники , що виконували заповіти. 
"Молитовний дім пекарів" – там молились не тільки пекарі, але й інші ремісники

ВУЛИЦЯ ШАШКЕВИЧА
"Новий мідраш". Поблизу вул. барона Гірша (тепер Шашкевича).

ОСТРОЗЬКОГО,9 - ЄВРЕЙСЬКИЙ ШПИТАЛЬ
"Молитовний дім навколо еврейської лікарні по вул. Острозького".

"Міньян р. Йоселіс" – молитовний дім р. Йоселе Ейхенштейна, жидачівського напрямку, поруч із Великою синагогою.
"Меджибожер міньян" – молитовний дім р. Йоша – Гішеля із Меджибожа.
"Молитовний дім водовозів" теж поруч із Великою синагогою, де у суботи та свята молились прості люди, а опівдень слухали уроки меламедів – волонтерів.
"Молитовний дім вуглярів", де молились відповідні ремісники.

ВУЛИЦЯ ПЕРЛЯ (ТЕПЕР СЕКТОР ДРОВУ МАЙДАНУ ВОЛІ,1)

"Молитовний дім р. Менахема – Моніша Бабада" в його особняку по вул. Перла, де у будні дні рабін викладав учням, котрі увечорі та у суботу там спільно молились."Молитовний дім р. Якеле Шаліто", по вул Йосипа Бабада (Паращука). У цьому будинку жив зять р. Й. Бабада, син рабіна з Мікулінець, там молились по суботах.


"Темпль" по вул Перла, теж імені Йозефа Перла, був молитовним домом гуртків "Освічених" ("Неурім"), центр асимілянтів; ця синагога навіть не була частиною громади євреїв-ортодоксів.

Молитовний дім та мідраш /Д-р Гілель Зайдман
Переклад Борис Беркович
Матеріал створено для проекту "Най все буде Тернопіль!" / Публікується вперше

Ключові слова

Відео (233) Спогади (151) Паралелі (112) Цікаве (104) Люди (79) Ірина Максимів (64) Листівки PL (54) Євреї (51) Парафіяльний костел (47) 1944 (45) Фото PL (41) Статті (38) Загальний вид (37) Катедра (35) Фотосалон (34) дядьСаша (34) 1917 (33) Неіснуючі будинки (33) Сумне (32) Шевченка (32) Кухня (29) Став (28) Невідоме (26) Старий замок (25) Книги (24) Володимир Мороз (22) Стара синагога (22) Діти (21) Підземелля (21) 1939 (20) Пам'ятники (20) Смішне (20) Микулинецький цвинтар (19) Вокзал зд (18) Старий ринок (18) Транспорт (18) Ярослав Максимів (18) Готель Подільський (16) Карти (16) Руїни (16) 1СВ (15) Володимир Сушкевич (15) Монастирська церква (15) Надставна церква (15) Середня церква (15) Зима (14) Магістрат (14) Німецька окупація (14) Руська (14) 1908 (13) 1938 (13) Нове окописько (13) Ріка Серет (13) Фото СРСР (13) Герб (12) Стара преса (12) 1918 (11) Адам Міцкевич (11) Онуфрій Саїк (11) Роман Івашкевич (11) 1941 (10) 2011 (10) Голокост (10) Документи (10) Перша гімназія (10) Різдво (10) 1930-ті (9) Єзуїтський костел (9) Майдан Волі (9) Медицина (9) Околиці (9) ППР (9) Підзамче (9) СРСР (9) Сражение за Тарнополь (9) 1903 (8) 1915 (8) 1936 (8) 1950-ті (8) Ігор Король (8) Володимир Громницький (8) Залізниця (8) Майдан Волі 2 (8) Меморіальні дошки (8) Олег Швидкий (8) Острозького (8) Полковниківка (8) Промо (8) Сагайдачного (8) Свята (8) Фото (8) Фото SV (8) Шевченка 21 (8) 1898 (7) 1900 (7) 1930 (7) 2006 (7) 2012 (7) Sowiniec (7) Богдан Свистун (7) Войско (7) Володимир Кріса (7) Загребелля (7) Окружний суд (7) Олександр Семенів (7) Перші москалі (7) Пожежники (7) Сокіл pl (7) Старий парк (7) Стахо-вар'ят (7) 1910 (6) 1911 (6) 1931 (6) 1942 (6) 2013 (6) 2СВ (6) NAC (6) Аерофотозйомка (6) Вбивства (6) Володимир Лучаківський (6) Дитинство (6) Йозеф Перль (6) Коперніка 14 (6) Любомира Бойцун (6) Музеї (6) Музика (6) Міст рампа (6) Новий замок (6) Оболоня (6) Поділ (6) Радіо (6) Сагайдачного 3 (6) Тарновського (6) Трьохсторонній годинник (6) Тюрма (6) Фонтани (6) Юрій Свідерський (6) 1896 (5) 1913 (5) 1926 (5) 1935 (5) 1945 (5) 1962 (5) Багата (5) Бойня (5) Весілля (5) Влодко Іваницький (5) Володимир Мисула (5) Віадук (5) Ганна Саїк (5) ДАТО (5) Демографія (5) Диваки (5) Криниці (5) МЕМ (5) Омелян Кузьміньчук (5) Острозького 11 (5) Острозького 9 (5) Парк Шевченка (5) Петриків Голокост (5) Рудка (5) Станіслав Ковальчук (5) Стефа Заводович (5) Сун (5) Театралка (5) Українською (5) Шевченка 3 (5) 1672 (4) 1861 (4) 1868 (4) 1872 (4) 1895 (4) 19 липня (4) 1901 (4) 1907 (4) 1909 (4) 1914 (4) 1916 (4) 1919 (4) 1921 (4) 1923 (4) 1933 (4) 1943 (4) 1947 (4) 1952 (4) 1956 (4) 1990 (4) 2003 (4) 2014 (4) 23 травня (4) Адресова 35 (4) Бабада (4) Влада (4) Гвара (4) Готель Пунчерта (4) Грушевського 2 (4) Джерела (4) Доли (4) Дорошівка (4) Дім Парнаса (4) Електрівня (4) ЗУНР (4) Замкова брама (4) Качали (4) Кладка (4) Кульчицької 4 (4) Листопадова 4 (4) Махабунди (4) Миколая (4) Назва міста (4) Освіта (4) Острів Чайка (4) Палац Загребелля (4) Плани (4) Пляжі (4) Польською (4) Промисловість (4) Руська 23 (4) Сагайдачного 4 (4) Св.Вінцентій (4) Спорт (4) Старе окописько (4) Татарська (4) Турист (4) Українська гімназія (4) Фортеця (4) Фото DE (4) ЦУМ (4) Цвинтарна брама (4) Цегла (4) Чорновола (4) Шевченка 29 с (4) Шпацір (4) Юзеф Пілсудський (4) Ярослав Гулько (4) 1 січня (3) 11 листопада (3) 1825 (3) 1836 (3) 1840 (3) 1888 (3) 1890 (3) 1892 (3) 1893 (3) 1894 (3) 1897 (3) 1899 (3) 1906 (3) 1912 (3) 1920 (3) 1924 (3) 1925 (3) 1927 (3) 1929 (3) 1932 (3) 1934 (3) 1946 (3) 1949 (3) 1954 (3) 1955 (3) 1957 (3) 1959 (3) 1969 (3) 1970 (3) 1983 (3) 1994 (3) 2002 (3) 25 квітня (3) 29 вересня (3) Іван Мазур (3) Ігор Дуда (3) Іграшки (3) Альбоми (3) Анатолій Лещишин (3) Ашкеназі (3) Богдан Васильків (3) Броварня (3) Будинок на цвинтарі (3) Білецька (3) Валова (3) Ветерани (3) Віктор Хара (3) Вілла Грабовського (3) Гетто (3) Грушевського (3) Дмитро Мулярчук (3) Замонастирська (3) Захоронки (3) Йосип Сліпий (3) Каналізація (3) Каплиця Антонія (3) Коперніка 1 (3) Кульчицької (3) Кульчицької 3-5 (3) Легенди (3) Листопадова (3) Листопадова 5 (3) Листівки СРСР (3) Львів (3) Майки (3) Микола Саїк (3) Мстислава 2 (3) Міст Петриків (3) Неіснуючі МО (3) Неіснуючі вулиці (3) Новий світ (3) Німці (3) Острозького 20 (3) Подільська Нижня (3) Подільський банк (3) Події (3) Поховання (3) Похорони (3) Рейхенберг (3) Релігія (3) Речі (3) Руська 56 (3) Сагайдачного 2 (3) Сасовер (3) Сергій Чернишов (3) Сибір (3) Старий ринок 1а (3) Староство (3) Січинського (3) ТОКМ (3) Театр (3) Франка (3) Франка 12 (3) Хмельницького (3) Цвинтар Загребелля (3) Цвинтар рогатка (3) Цвинтарна каплиця (3) Шевченка 33 с (3) Шевченка 39 (3) Шия (3) Шмуель Агнон (3) Юля Саїк (3) Ялинка (3) Ян Тарновський (3) св Текля (3) 1 вересня (2) 10 лютого (2) 12 липня (2) 12 листопада (2) 15 березня (2) 15 квітня (2) 17 липня (2) 18 липня (2) 1809 (2) 1817 (2) 1829 (2) 1851 (2) 1860-ті (2) 1870 (2) 1873 (2) 1875 (2) 1880 (2) 1882 (2) 1883 (2) 1886 (2) 1891 (2) 1905 (2) 1922 (2) 1928 (2) 1937 (2) 1940 (2) 1948 (2) 1953 (2) 1958 (2) 1960 (2) 1960-ті (2) 1968 (2) 1975 (2) 1992 (2) 1995 (2) 1997 (2) 2008 (2) 2010 (2) 2015 (2) 21 червня (2) 22 травня (2) 24 липня (2) 25 жовтня (2) 27 серпня (2) 27 червня (2) 28 серпня (2) 30 серпня (2) 31 липня (2) 4 липня (2) Ігор Герета (2) Ігри (2) Ідеї (2) Ілярій Брикович (2) Іпотечний банк (2) Автовокзал (2) Андрей Шептицький (2) Баба Слава (2) Бережанська (2) Богдан Любий (2) Борделі (2) Борис Кошечкін (2) Будинок Свистуна (2) Вадим Перець (2) Василь Бекесевич (2) Великдень (2) Випивка (2) Водоканал (2) Галягура (2) Гоголя 3 (2) Годинник Катедра (2) Готель Адлера (2) Готель Польонія (2) Готель Тернопіль (2) Дороги (2) Едуард Гронський (2) Жебраки (2) Завод Доли (2) Зарихти (2) Кава (2) Казимирівська площа (2) Калина (2) Ковчег (2) Кооперативний (2) Коперніка (2) Криниця родючості (2) Крушельницької (2) Людовік Фінкель (2) Магістрат 1 (2) Михайло Бріль (2) Могила ЖСР (2) Міст маяк (2) Над Ставом (2) Новий рік (2) Обеліск (2) Олексій Столяров (2) Острозького 45 (2) Пам'ятник Бандері (2) Пам'ятник Леніну (2) Пам'ятник Франку (2) Пам'ятник Хмельницькому (2) Пам'ятник Шевченку 2 (2) Пані з мітлою (2) Парк Топільче (2) Парохіяльний дім (2) Пелих дім (2) Пенза (2) Перемога (2) Перля (2) Пирогова (2) Пласт (2) Поляки (2) Поліція (2) Пошта (2) Рогатка (2) Рідна школа (2) Сагайдачного 13 (2) Сквер Шевченка (2) Слупи (2) Сніжинка (2) Собача печера (2) Стадникової (2) Старий млин (2) Степан Ратич (2) Струсів (2) Татари (2) Тварини (2) Торговиця Збруч (2) Труба (2) Франка 10 (2) Фундація Острозького (2) Фільми (2) Хмельницького 17 (2) Хмельницького 33 (2) Цвинтар 1 (2) Цукровня (2) Четверта церква (2) Шашкевича (2) Шевченка 1 (2) Шевченка 23 (2) Шептицького (2) Шептицького 7а (2) Ярослав Стецько (2) о Білинський (2) 1 квітня (1) 1 лютого (1) 1 травня (1) 10 вересня (1) 10 жовтня (1) 10 квітня (1) 11 липня (1) 12 березня (1) 12 квітня (1) 12 лютого (1) 12 травня (1) 13 лютого (1) 13 січня (1) 14 грудня (1) 1488 (1) 15 лютого (1) 15 серпня (1) 1544 (1) 1545 (1) 1555 (1) 1561 (1) 1570 (1) 16 жовтня (1) 16 квітня (1) 16 листопада (1) 16 травня (1) 1607 (1) 1609 (1) 1610 (1) 1611 (1) 1612 (1) 1614 (1) 1627 (1) 1636 (1) 1643 (1) 1648 (1) 17 вересня (1) 17 листопада (1) 17 лютого (1) 17 травня (1) 1730 (1) 1744 (1) 1763 (1) 1770 (1) 1783 (1) 1785 (1) 1799 (1) 18 березня (1) 18 лютого (1) 18 серпня (1) 1818 (1) 1819 (1) 1827 (1) 1831 (1) 1838 (1) 1841 (1) 1843 (1) 1847 (1) 1849 (1) 1853 (1) 1855 (1) 1856 (1) 1858 (1) 1862 (1) 1864 (1) 1865 (1) 1867 (1) 1869 (1) 1870-ті (1) 1874 (1) 1876 (1) 1881 (1) 1885 (1) 1887 (1) 19 березня (1) 19 вересня (1) 19 жовтня (1) 19 квітня (1) 19 травня (1) 1902 (1) 1904 (1) 1920-ті (1) 1940-ві (1) 1950 (1) 1951 (1) 1961 (1) 1963 (1) 1965 (1) 1967 (1) 1970-ті (1) 1972 (1) 1973 (1) 1974 (1) 1977 (1) 1982 (1) 1985 (1) 1989 (1) 1990-ті (1) 1996 (1) 1998 (1) 2 вересня (1) 2 грудня (1) 2 липня (1) 2 листопада (1) 2 травня (1) 20 березня (1) 20 січня (1) 20 червня (1) 2000 (1) 2001 (1) 2004 (1) 2009 (1) 2016 (1) 2017 (1) 21 березня (1) 21 грудня (1) 21 лютого (1) 21 серпня (1) 22 грудня (1) 22 липня (1) 22 січня (1) 23 березня (1) 23 вересня (1) 23 листопада (1) 23 січня (1) 23 червня (1) 24 січня (1) 24 травня (1) 24 червня (1) 25 грудня (1) 25 лютого (1) 25 січня (1) 25 червня (1) 26 вересня (1) 26 грудня (1) 26 липня (1) 26 листопада (1) 27 грудня (1) 27 січня (1) 28 березня (1) 28 квітня (1) 28 липня (1) 28 травня (1) 29 липня (1) 29 червня (1) 3 вересня (1) 3 грудня (1) 3 травня (1) 30 вересня (1) 30 травня (1) 31 серпня (1) 4 лютого (1) 4 серпня (1) 5 березня (1) 5 квітня (1) 5 лютого (1) 5 травня (1) 6 березня (1) 6 квітня (1) 7 березня (1) 7 серпня (1) 7 травня (1) 7 червня (1) 8 листопада (1) 8 серпня (1) 8 червня (1) 9 квітня (1) 9 лютого (1) 9 серпня (1) FB (1) TSL (1) Єзуїти (1) Іван Горбачевський (1) Іван Заруцький (1) Іван Франко (1) Ікона 1730 (1) Ікони (1) Інвентарі (1) Ірена Гут (1) Австро банк (1) Австрія (1) Авіація (1) Агенор Голуховський (1) Аксельрод (1) Алея Леніна (1) Алея Раціборського (1) Ангел хоронитель (1) Антон Кохановський (1) Антон Марчевський (1) Багата 2 (1) Багата 9 (1) Бакаїха (1) Банки (1) Березовиця (1) Близнюки колійові (1) Борис Демків (1) Броварна (1) Броварна 14 (1) Бронепотяг (1) Брюкнера (1) Бюлетень 1975 (1) Бюст Стецьку (1) Біла гора (1) Білецька 47 (1) Білогірська (1) В'ячеслав Чорновіл (1) Валерій Старічков (1) Валова 12 (1) Валова музей (1) Вандалізм (1) Василь Вишиваний (1) Василь Стефаник (1) Вбиральні (1) Вертеп (1) Виговського (1) Випадкова зустріч (1) Водохреща (1) Володимир Калин (1) Володимир Мандль (1) Вольф Мессінг (1) Вулицями славетних (1) Відродження (1) Вільне Життя (1) Вітошинські (1) Газ (1) Галицька (1) Георгій Жуков (1) Герета дошка 1 (1) Глибока (1) Глиняна (1) Глиняна 6 (1) Глінки (1) Гнатюка (1) Гоголя (1) Гоголя 11 (1) Голод камінь (1) Голодомор (1) Горбатий (1) Гранд старий (1) Гриби (1) Григорій Грицина (1) Гримайлів (1) Громницького (1) Даніель Штекель (1) Дарія Цвек (1) Джон Звожек (1) Дзвіниця рогатка (1) Домініканська площа (1) Дошка Голубович (1) Дошка Лисенку (1) Дошка Лучаківському 1 (1) Дошка Подільський (1) Дошка УДГ (1) Дошка Франку (1) Дошка Чайковському (1) Дошка Штаб (1) Дошка тюрма (1) Дошка школярі (1) Діонізій Шолдра (1) Діорама 1944 (1) Епідемії (1) Живова (1) За Рудкою 45 (1) Замкова (1) Замкова 16 (1) Заруддя (1) Зацерковна (1) Йозеф Галічер (1) Кадр памяті (1) Казначейство (1) Камінна (1) Камінна 3 (1) Кападоція (1) Каплиця рогатка (1) Каплиця святоіванівська (1) Карпенка (1) Качали 9 (1) Клуб Тернополян (1) Козаки (1) Козацький острів (1) Колекціонування (1) Коперніка 18 (1) Корисне (1) Котляревського (1) Котляревського 2 (1) Котляревського 4 (1) Кошари дубовецькі (1) Кошари замкові (1) Криниця СР (1) Культура (1) Кульчицької 5 (1) Кіно Україна (1) Кіномайстерня (1) Липа (1) Липова 12 (1) Липова 7 (1) Липова. Липова 8 (1) Листопадова 1 (1) Листопадова 2 (1) Львівська (1) Літак (1) Літаки парк (1) М'ясокомбінат 2 (1) М'ясокомбінат 3 (1) МД Загруддя (1) Магістрат 2 (1) Макет (1) Малюнки (1) Медова (1) Микита Хрущов (1) Микола Лисенко (1) Микола Невеселий (1) Микулинецька (1) Михайло Перль (1) Млин Галля (1) Могила Губер (1) Монастирського (1) Морозиво (1) Мстислава (1) Музей Коперніка (1) Музей Крушельницької (1) Музей Чорнобиль (1) Музей політ (1) Музилище 1 (1) Містика (1) Надія Грицина (1) Назарія (1) Назви вулиць (1) Нассау (1) Нахман Крохмаль (1) Незалежності пам (1) Ніч (1) ОДА (1) ОСС (1) Оболоня 13 (1) Одяг (1) Оксана Флінта (1) Олександр Керенський (1) Олександр Пушкін (1) Олесь Маляр (1) Омелян Пріцак (1) Опільського 2 (1) Опільського 6 (1) Острозького 13 (1) Острозького 26 (1) Острозького 62 (1) Острів закоханих (1) Офензива (1) Пагорб (1) Пам'ятник Пілсудському (1) Пам'ятник Шевченку 1 (1) Пан Богдан (1) Паращука (1) Паращука 2 (1) Паращука 4у (1) Парк Загребебелля (1) Паркова (1) Переходи Гайова (1) Перехід Білогірська (1) Печери (1) Пленер Медобори (1) Пляж Біла Гора (1) Погода (1) Погорілес (1) Погруддя Словацького (1) Пологовий (1) Порох Гал (1) Порох Пет (1) Посацка (1) Праведники (1) Проституція (1) Риба (1) Рудольф Галль (1) Руська 15 (1) Руська 25 (1) Руська 28 (1) Руська 37 серце (1) Руська 4 (1) Руська 52 (1) Сагайдачного 6 (1) Самогубці (1) Свят (1) Середня дзвіниця 1 (1) Сидір Голубович (1) Символіка (1) Симон Петлюра (1) Скаути (1) Скульптури Кузнєцова (1) Славко Луцишин (1) Словацького 4 (1) Солодощі (1) Соломія Крушельницька (1) Спога (1) Стадіон (1) Стара ватра (1) Стара піцерія (1) Старий ринок 1 (1) Старошкільна (1) Статистика (1) Стефанія Садовська (1) Стосунки (1) Стрільців 13 (1) Стрільців 17 (1) ТДМУ (1) ТНПУ (1) Танцорова 51 (1) Тарас Циклиняк (1) Татарська 35 (1) Телефон (1) Темпель (1) Тернопіль у плині літ (1) Торгівля (1) Транс (1) Тубдиспансер (1) УГКЦ (1) Фарна (1) Фото 2СВ (1) Франка 11 (1) Франка 20 (1) Франка 7а (1) Футбол (1) Фігурка Нечая (1) ХБК (1) Хмельницького 15 (1) Хмельницького 27 (1) Хмельницького 9 (1) Храми (1) Хрест Загребелля (1) Хрест Чернівецька (1) Цвинтар 2 (1) Цвинтарна (1) Цистерна із спиртом (1) Цікав (1) Чеслав Бліхарський (1) Човнева станція (1) Чорновола 1 (1) Чорновола 14 (1) Чорновола 4 (1) Чорновола 5 (1) Чумацька (1) Чумацька 25 (1) Швейц павільйон (1) Шевченка 10 (1) Шевченка 15 (1) Шевченка 18 (1) Шевченка 25 (1) Шевченка 5 (1) Шептицького 2 (1) Шибениця (1) Школя Перля (1) Шмуель Раппопорт (1) Шоста школа (1) Шпиталь новий (1) Шталаг (1) Юзеф Галічер (1) Юрій Заводович (1) Юрій Луговий (1) Яким Ярема (1) Ян Вікалюк (1) Ян Матейко (1) Яремчука 32 (1) Яремчука 39 (1) Ярослав Ч (1)