Зроби собі закладку!

/ Слідкуйте за нами: ВКYouTubeFacebookTwitterGoogle+

Пан Володимир про тернополянина Левка Пачовського, якого вбили німці (1941)


Цвинтар, який містився за спиною Монастирської церкви не був дуже великим. За дзвіницею стояла знаменита чудова каплиця. Мені здавалося, що вона була двоповерховою. Там шось містилося внизу.. (від автора блогу: "чув про мощі"). Я був динина..не можу пам'ятати, але казали, що її розмальовували знамениті майстри. На старому цвинтарі (заснований на поч. 17ст) захоронень уже не велося (станом на 1930-ті рр). Можу згадати лише за останнього..там похованого..

РІДКІСНЕ ТА УНІКАЛЬНЕ ФОТО. СВІТЛИН КЛАДОВИЩА, ТЕПЕР НЕІСНУЮЧОГО, НІКОЛИ НЕ ЗУСТРІЧАВ
В липні 1941 року до Тернополя, від рогатки, на мотоциклах в'їзджали німці. В мого діда мешкав Левко Пачовський. Він походив з родини священника з Калагарівки над Збруча. Крім Левка тут був ще його брат Роман, сестра Марія та Зоя. Марійка була в УПА, згодом загинула. Є могила в Чернихові Зборівського району..де вибито її ім'я. І от..коли в'їзджали німці.. а  Левко був гімназистом, носив вишиванку..то пішов їх зустрічати. На дзвіниці сиділо два чи три москалики..і відстрілювалися з пулімьотів. Їх, само собою, звідти зняли та вбили. Він зустрічав їх з квітами. Дуже наші люди не хотіли москалів. Натомість німці схватили його і повели до церкви. Що цікаво..говорили вони по польськи. Монахи дуже просили за нього, казали, що ні в чому не винен. На що отримували відповідь: "Ні в чому не винен, то піде до неба". Пачовського застрілили біля вівтаря. Мій дід хоронив їх усіх на тому цвинтарі. А ось це пару слів із книги Ігора Дуди:

"До церкви, крім саду і невеличкого будинку, прилягав старовинний цвинтар з численними бароковими плитами. Тут були поховані знатні тернопільські міщани, воїни наполеонівської армії, священик Петро Білинський — автор монографії про Тернопіль та околиці, перший світський директор гімназії Євстахій Прокопчиць. З часу, коли у 1840 р. було закладено новий цвинтар на Микулинецькому пагорбі, поховання тут припинились. Правда, у 1941-му на старому цвинтарі поховали гімназиста Лева Пачовського, якого 2 липня, у день вступу німців до Тернополя, німецький солдат застрелив у церкві."

Джерело: Тернопіль 1540-1944. Історико-краєзнавча хроніка. Частина I (2010) І.Дуда