ТЕРНОПІЛЬ: ПОГЛЯД КРІЗЬ СТОЛІТТЯ. Частина 3

Історія Тернополя в спогадах Богдана Остап'юка.

Варто згадати про тернопільську філію Просвіти, що мала цінну бібліотеку (понад 12.000 книжок), яку вів д-р Микола Мелінишин. Багато допомагали у влаштуванні, катальогуванні і випозичуванні книжок у 1920-их рр. Василь Онуферко (замучений большевиками в 1941 р.) і Франц Колодій. Студентська молодь належала до найпильніших читачів. Довголітнім урядовцем філії, а згодом і Рідної Школи був суддя Володимир Бримович. Під час ганебної «пацифікації» озброєні банди поляків, головно «Стшельца», не минули і тієї установи, накоївши їй чимало шкоди. Філія Просвіти була центром, звідкіля українські громадські діячі керували культурно-освітнім, а то й політичним життям Поділля в 1920—1930 рр.


Виходимо з приміщень Просвіти і зближаємося до двоповерхового будинку, де з одного боку містився Український Банк («Українбанк»), а з другого — «Українська Бесіда». Цей репрезентативний будинок нашої громади довго окупувала польська влада (в ньому містився т. зв. III відділ-розвідка). Щойно в 1928 році повернено його правним власникам. Український Банк був найсильнішою нашою фінансовою установою. До управи банку належали о. крил. В. Громницький (голова Надзірної Ради), директорам був Андрій Фалендиш. Урядовцями банку були: Осип Сіяк, Михайло Кордуба, Степан Кутовий, Фридрих Кутовий та інші.

«Українська Бесіда», яку оснував ще в 1884 р. Олександер Барвінський, гуртувала всю нашу інтелігенцію, професіоналів, студентів і урядовців різних громадських установ. Члени Бесіди сходилися вечорами прочитати часописи, журнали або ррзважитись грою в шахи, карти, білярд тощо. У бічних кімнатах Бесіди містилися — Музичний Інститут ім. Миколи Лисенка, співоче Т-во «Боян», Молода Громада та інші. Бесіда мала дуже гарну залю, в якій відбувалися перед полуднем лекції Музичного Інституту, а вечорами — проби хору. В тій же залі відбувалися різні концерти, вечерниці, танці. Боян був найкращим, репрезентативним мішаним хором нашої громади. Членами хору були вчителі, старші громадяни, студенти та урядовці різних установ. Дисципліна та дружнє відношення і співжиття хористів, незважаючи на часом великі різниці віку, були цінними прикметами цього хору. Одним з найкращих диригентів Бояна був Василь Безкоровайний, відомий композитор, піяніст і знавець музичного мистецтва. Після нього був Володимир Березовський, радник податкового уряду. Його весела, щира та жартівлива вдача з'єднувала прихильність усіх хористів. Він теж скомпонував кілька хорових творів; деякі з них, як от «Пори року», співав Боян під його керівництвом. (Він помер у Польщі в місті Загожельцу в 1956 р.). Третім диригентом, що часом заступав Березовського і вчив чоловічий хор, був Володимир Менцінський. Він мав феноменальний слух і був дуже працьовитий. Загинув у тюрмі в червні 1941 р.

З вул. Міцкєвіча переходимо на вул. о. Степана Качали до Т-ва «Руська Бурса». У приміщенні Руської Бурси відкрито в 1921 р. приватну дівочу гімназію Т-ва Рідна Школа, яку відтак перемінено на коедукаційну і яка проіснувала до 1939 р. Гімназія Р. Ш. видала чимало визначних обсольвентів, працівників на культурно-освітній та політичній ділянках. Багато колишніх учнів з тернопільської Р. Ш. опинилося на еміграції в ЗСА, Канаді, Австралії, Аргентіні, і вони беруть активну участь у громадському житті українських поселень. У будинку Р. Ш. відбувалися в 1933-их роках вечірні курси Промислової школи, які провадив інж. Михайло Савчук.

З Руської Бурси звертаємо свої кроки вниз по вул. Костюшка, де під числом 9 стояв великий двоповерховий будинок української державної гімназії, колись ц. к. ім. Франца Йосифа, збудований у 1906 р. Цю гімназію закрила польська влада на свято Чесного Хреста, 27 вересня 1930 р. З її мурів вийшло багато видатних діячів культури, політики, церковних достойників, на чолі з Патріярхом Иосифом Сліпим. Будинок цієї гімназії був знищений дощенту під час воєнних дій у 1944 р.

Повертаємось знов на вул. Міцкєвіча, проходимо побіч військового шпиталю, минаємо готель «Польонія», будинок староства і звертаємо на вул. 3-го Мая. У Народній Торговлі, найстаршій нашій кооперативі, вітає нас завжди усміхнений, елегантний директор Микола Турин. Багатолюдно бувало колись в Народній Торговлі, особливо перед різдвяними або великодніми святами, коли то з сіл приїздили священики, вчителі та інша сільська інтелігенція робити святочні закупи. У будинку Н. Т. на другому поверсі містилася в 1920-их рр. жіноча семінарія УПТ. Не зважаючи на зразковий учительський склад і високий рівень навчання, польська адміністраційна влада відмовилась надати цій єдиній нашій семінарії право прилюдности. Після кількох років навчання її закрито. У цих кімнатах було теж приміщення Української Бесіди аж до 1928 р. Тут відбувались проби Бояна, різні забави, вечерниці. Останнім директором Народної Торговлі був Іван Бей, він згинув у Дрездені, під час Другої світової війни.

Залишаємо Народну Торговлю і вулицею 3-го Мая виходимо на площу Собєського, зупиняємось біля Домініканського костела в барокковому стилі з XVIII століття. Недалеко нього, біля пам'ятника (здається Станиславові Костці) відбувалося кожного року на Йордан свячення води, до Першої світової війни при співучасті австрійського гарнізону. Зараз за костелом, на розі вул. 29-го Листопада бачимо великий двоповерховий будинок, т. зв. «Сберстгебойде», осідок коменданта полку. Цей будинок, а також будинок суду збудовано під час окупації Галичини москалями в рр. 1806—1815. Мандруємо далі в сторону замку. Перед самим замком заходимо до триповерхового дому Стахевича, де до Першої світової війни містилася державна вчительська семінарія. У партері цього будинку була 4-клясова народня школа, т. зв. школа вправ, в якій відбували практику кандидати на вчителів. До тієї школи ходив теж автор цих рядків. Кожного дня вранці при звуках оркестри вирушали з казарми (з замку) відділи австрійської піхоти на площу вправ, що Містилася біля шляху до Березовиці. По другому боці площі Собєського відбувалися кожного року на свято Анни ярмарки, що починалися 22 липня і тривали 10—12 днів. В той самий час на торговиці відбувалися великі кінські ярмарки. Тоді з'їжджалося до нашого міста багато різних купців з «блаватними товарами». Не зважаючи на гарячий час жнив, наші селяни масово заповняли площу і купували за безцін «тандиту»...

Наприкінці оглянемо ще декілька місць, що мають відношення до історії давнього Тернополя. На вул. Коперника, напроти реальної гімназії була площа «Сокола» і партеровий дім, в якому жив сторож та зберігалось різне спортове приладдя. На цій площі відбували тренінги члени дружини копаного м'яча «Поділля». У 1920—ЗО рр. мали тут руханкові вправи учениці дівочої гімназії Рідної Школи і члени Сокола, а також відбувались різні фестини, свята обжинок тощо, а взимку тут влаштовувано їзду на ковзанах. Це була єдина українська площа.

Наше місто мало один єдиний парк (не враховуючи скверів на площі Собєського і на вул. Міцкєвіча); його популярно називали «Новим Городом». Цей парк, хоч невеликий розміром, був гарно обладнаний і втримуваний в порядку. Були тут деякі тропічні рослини, напр., муза-банан, агави, пальми, кипариси, які взимі переховувано в теплиці-оранжерії. В цьому парку відбувалися, спершу також українські фестини, але згодом поляки перестали давати дозвіл нашим установам. Українська молодь, а також і старше громадянство любило проходжуватись алеями цього парку, особливо на весні, коли в повітрі розносились аромати запашної резеди, матіолі або левкої.

Молодь і старші залюбки влаштовували прогулянки і фестини в Гаях Великих, які були найкращим місцем відиочинку-дозвілля. Гаї манили на весні фіялками, конвалією, черемхою, золотими бальбуками, лящанням солов'їв, а вліті овочами, медом, горіхами. Деякі міщани мали тут власні ділянки, сади, пасіки. У Гаях відбувались фестинн 
Рідної Школи, Сокола, Молодої Громади та інших установ.

Другим улюбленим місцем прогулянок були Береги Великі над Серетом, починаючи від Білої Гори аж до березівського лісу. Як лише настала тепла погода, починався сезон купання, плавби човнами, соняшних купелів на берегах Серета. Гімназійна і студентська молодь мала свої постійні місця на «Сан Маріно» (на сіно-жаті автора цих рядків), або на острові, де на дозвіллі безжурно проводила час, дуже часто в товаристві своїх вчителів. Заквітчані золотим козельцем, роменами, лоташем, синіми незабудьками луги у Великих Берегах, запах дикої м'яти над рікою, гомін пісні увечорі під час прогулянок при супроводі лящання солов'їв у вербо-лозах і при сяйві місяця — вся ця романтика залишилася в нашій пам'яті як милий, незабутній спогад нашої молодости.

Ось так на крилах згадок злетіли ми на хвилинку до нашого рідного, давнього Тернополя, пройшлись його вулицями, оглянули н пригадали собі дещо з того, що діялось у ньому 70, 50 чи 30 років тому. Лише на передмістях залишилися останки давнього Тернополя. Центр міста, натомість, зник безслідно, а те, що заціліло, змінило зовсім своє обличчя. Нехай цих кілька картин з життя-буття рідного міста пригадає нам давній Тернопіль, який вже відійшов до історії...

Ключові слова

Відео (233) Спогади (151) Паралелі (112) Цікаве (104) Люди (79) Ірина Максимів (64) Листівки PL (54) Євреї (51) Парафіяльний костел (47) 1944 (45) Фото PL (41) Статті (38) Загальний вид (37) Катедра (35) Фотосалон (34) дядьСаша (34) 1917 (33) Неіснуючі будинки (33) Сумне (32) Шевченка (32) Кухня (29) Став (28) Невідоме (26) Старий замок (25) Книги (24) Володимир Мороз (22) Стара синагога (22) Діти (21) Підземелля (21) 1939 (20) Пам'ятники (20) Смішне (20) Микулинецький цвинтар (19) Вокзал зд (18) Старий ринок (18) Транспорт (18) Ярослав Максимів (18) Готель Подільський (16) Карти (16) Руїни (16) 1СВ (15) Володимир Сушкевич (15) Монастирська церква (15) Надставна церква (15) Середня церква (15) Зима (14) Магістрат (14) Німецька окупація (14) Руська (14) 1908 (13) 1938 (13) Нове окописько (13) Ріка Серет (13) Фото СРСР (13) Герб (12) Стара преса (12) 1918 (11) Адам Міцкевич (11) Онуфрій Саїк (11) Роман Івашкевич (11) 1941 (10) 2011 (10) Голокост (10) Документи (10) Перша гімназія (10) Різдво (10) 1930-ті (9) Єзуїтський костел (9) Майдан Волі (9) Медицина (9) Околиці (9) ППР (9) Підзамче (9) СРСР (9) Сражение за Тарнополь (9) 1903 (8) 1915 (8) 1936 (8) 1950-ті (8) Ігор Король (8) Володимир Громницький (8) Залізниця (8) Майдан Волі 2 (8) Меморіальні дошки (8) Олег Швидкий (8) Острозького (8) Полковниківка (8) Промо (8) Сагайдачного (8) Свята (8) Фото (8) Фото SV (8) Шевченка 21 (8) 1898 (7) 1900 (7) 1930 (7) 2006 (7) 2012 (7) Sowiniec (7) Богдан Свистун (7) Войско (7) Володимир Кріса (7) Загребелля (7) Окружний суд (7) Олександр Семенів (7) Перші москалі (7) Пожежники (7) Сокіл pl (7) Старий парк (7) Стахо-вар'ят (7) 1910 (6) 1911 (6) 1931 (6) 1942 (6) 2013 (6) 2СВ (6) NAC (6) Аерофотозйомка (6) Вбивства (6) Володимир Лучаківський (6) Дитинство (6) Йозеф Перль (6) Коперніка 14 (6) Любомира Бойцун (6) Музеї (6) Музика (6) Міст рампа (6) Новий замок (6) Оболоня (6) Поділ (6) Радіо (6) Сагайдачного 3 (6) Тарновського (6) Трьохсторонній годинник (6) Тюрма (6) Фонтани (6) Юрій Свідерський (6) 1896 (5) 1913 (5) 1926 (5) 1935 (5) 1945 (5) 1962 (5) Багата (5) Бойня (5) Весілля (5) Влодко Іваницький (5) Володимир Мисула (5) Віадук (5) Ганна Саїк (5) ДАТО (5) Демографія (5) Диваки (5) Криниці (5) МЕМ (5) Омелян Кузьміньчук (5) Острозького 11 (5) Острозького 9 (5) Парк Шевченка (5) Петриків Голокост (5) Рудка (5) Станіслав Ковальчук (5) Стефа Заводович (5) Сун (5) Театралка (5) Українською (5) Шевченка 3 (5) 1672 (4) 1861 (4) 1868 (4) 1872 (4) 1895 (4) 19 липня (4) 1901 (4) 1907 (4) 1909 (4) 1914 (4) 1916 (4) 1919 (4) 1921 (4) 1923 (4) 1933 (4) 1943 (4) 1947 (4) 1952 (4) 1956 (4) 1990 (4) 2003 (4) 2014 (4) 23 травня (4) Адресова 35 (4) Бабада (4) Влада (4) Гвара (4) Готель Пунчерта (4) Грушевського 2 (4) Джерела (4) Доли (4) Дорошівка (4) Дім Парнаса (4) Електрівня (4) ЗУНР (4) Замкова брама (4) Качали (4) Кладка (4) Кульчицької 4 (4) Листопадова 4 (4) Махабунди (4) Миколая (4) Назва міста (4) Освіта (4) Острів Чайка (4) Палац Загребелля (4) Плани (4) Пляжі (4) Польською (4) Промисловість (4) Руська 23 (4) Сагайдачного 4 (4) Св.Вінцентій (4) Спорт (4) Старе окописько (4) Татарська (4) Турист (4) Українська гімназія (4) Фортеця (4) Фото DE (4) ЦУМ (4) Цвинтарна брама (4) Цегла (4) Чорновола (4) Шевченка 29 с (4) Шпацір (4) Юзеф Пілсудський (4) Ярослав Гулько (4) 1 січня (3) 11 листопада (3) 1825 (3) 1836 (3) 1840 (3) 1888 (3) 1890 (3) 1892 (3) 1893 (3) 1894 (3) 1897 (3) 1899 (3) 1906 (3) 1912 (3) 1920 (3) 1924 (3) 1925 (3) 1927 (3) 1929 (3) 1932 (3) 1934 (3) 1946 (3) 1949 (3) 1954 (3) 1955 (3) 1957 (3) 1959 (3) 1969 (3) 1970 (3) 1983 (3) 1994 (3) 2002 (3) 25 квітня (3) 29 вересня (3) Іван Мазур (3) Ігор Дуда (3) Іграшки (3) Альбоми (3) Анатолій Лещишин (3) Ашкеназі (3) Богдан Васильків (3) Броварня (3) Будинок на цвинтарі (3) Білецька (3) Валова (3) Ветерани (3) Віктор Хара (3) Вілла Грабовського (3) Гетто (3) Грушевського (3) Дмитро Мулярчук (3) Замонастирська (3) Захоронки (3) Йосип Сліпий (3) Каналізація (3) Каплиця Антонія (3) Коперніка 1 (3) Кульчицької (3) Кульчицької 3-5 (3) Легенди (3) Листопадова (3) Листопадова 5 (3) Листівки СРСР (3) Львів (3) Майки (3) Микола Саїк (3) Мстислава 2 (3) Міст Петриків (3) Неіснуючі МО (3) Неіснуючі вулиці (3) Новий світ (3) Німці (3) Острозького 20 (3) Подільська Нижня (3) Подільський банк (3) Події (3) Поховання (3) Похорони (3) Рейхенберг (3) Релігія (3) Речі (3) Руська 56 (3) Сагайдачного 2 (3) Сасовер (3) Сергій Чернишов (3) Сибір (3) Старий ринок 1а (3) Староство (3) Січинського (3) ТОКМ (3) Театр (3) Франка (3) Франка 12 (3) Хмельницького (3) Цвинтар Загребелля (3) Цвинтар рогатка (3) Цвинтарна каплиця (3) Шевченка 33 с (3) Шевченка 39 (3) Шия (3) Шмуель Агнон (3) Юля Саїк (3) Ялинка (3) Ян Тарновський (3) св Текля (3) 1 вересня (2) 10 лютого (2) 12 липня (2) 12 листопада (2) 15 березня (2) 15 квітня (2) 17 липня (2) 18 липня (2) 1809 (2) 1817 (2) 1829 (2) 1851 (2) 1860-ті (2) 1870 (2) 1873 (2) 1875 (2) 1880 (2) 1882 (2) 1883 (2) 1886 (2) 1891 (2) 1905 (2) 1922 (2) 1928 (2) 1937 (2) 1940 (2) 1948 (2) 1953 (2) 1958 (2) 1960 (2) 1960-ті (2) 1968 (2) 1975 (2) 1992 (2) 1995 (2) 1997 (2) 2008 (2) 2010 (2) 2015 (2) 21 червня (2) 22 травня (2) 24 липня (2) 25 жовтня (2) 27 серпня (2) 27 червня (2) 28 серпня (2) 30 серпня (2) 31 липня (2) 4 липня (2) Ігор Герета (2) Ігри (2) Ідеї (2) Ілярій Брикович (2) Іпотечний банк (2) Автовокзал (2) Андрей Шептицький (2) Баба Слава (2) Бережанська (2) Богдан Любий (2) Борделі (2) Борис Кошечкін (2) Будинок Свистуна (2) Вадим Перець (2) Василь Бекесевич (2) Великдень (2) Випивка (2) Водоканал (2) Галягура (2) Гоголя 3 (2) Годинник Катедра (2) Готель Адлера (2) Готель Польонія (2) Готель Тернопіль (2) Дороги (2) Едуард Гронський (2) Жебраки (2) Завод Доли (2) Зарихти (2) Кава (2) Казимирівська площа (2) Калина (2) Ковчег (2) Кооперативний (2) Коперніка (2) Криниця родючості (2) Крушельницької (2) Людовік Фінкель (2) Магістрат 1 (2) Михайло Бріль (2) Могила ЖСР (2) Міст маяк (2) Над Ставом (2) Новий рік (2) Обеліск (2) Олексій Столяров (2) Острозького 45 (2) Пам'ятник Бандері (2) Пам'ятник Леніну (2) Пам'ятник Франку (2) Пам'ятник Хмельницькому (2) Пам'ятник Шевченку 2 (2) Пані з мітлою (2) Парк Топільче (2) Парохіяльний дім (2) Пелих дім (2) Пенза (2) Перемога (2) Перля (2) Пирогова (2) Пласт (2) Поляки (2) Поліція (2) Пошта (2) Рогатка (2) Рідна школа (2) Сагайдачного 13 (2) Сквер Шевченка (2) Слупи (2) Сніжинка (2) Собача печера (2) Стадникової (2) Старий млин (2) Степан Ратич (2) Струсів (2) Татари (2) Тварини (2) Торговиця Збруч (2) Труба (2) Франка 10 (2) Фундація Острозького (2) Фільми (2) Хмельницького 17 (2) Хмельницького 33 (2) Цвинтар 1 (2) Цукровня (2) Четверта церква (2) Шашкевича (2) Шевченка 1 (2) Шевченка 23 (2) Шептицького (2) Шептицького 7а (2) Ярослав Стецько (2) о Білинський (2) 1 квітня (1) 1 лютого (1) 1 травня (1) 10 вересня (1) 10 жовтня (1) 10 квітня (1) 11 липня (1) 12 березня (1) 12 квітня (1) 12 лютого (1) 12 травня (1) 13 лютого (1) 13 січня (1) 14 грудня (1) 1488 (1) 15 лютого (1) 15 серпня (1) 1544 (1) 1545 (1) 1555 (1) 1561 (1) 1570 (1) 16 жовтня (1) 16 квітня (1) 16 листопада (1) 16 травня (1) 1607 (1) 1609 (1) 1610 (1) 1611 (1) 1612 (1) 1614 (1) 1627 (1) 1636 (1) 1643 (1) 1648 (1) 17 вересня (1) 17 листопада (1) 17 лютого (1) 17 травня (1) 1730 (1) 1744 (1) 1763 (1) 1770 (1) 1783 (1) 1785 (1) 1799 (1) 18 березня (1) 18 лютого (1) 18 серпня (1) 1818 (1) 1819 (1) 1827 (1) 1831 (1) 1838 (1) 1841 (1) 1843 (1) 1847 (1) 1849 (1) 1853 (1) 1855 (1) 1856 (1) 1858 (1) 1862 (1) 1864 (1) 1865 (1) 1867 (1) 1869 (1) 1870-ті (1) 1874 (1) 1876 (1) 1881 (1) 1885 (1) 1887 (1) 19 березня (1) 19 вересня (1) 19 жовтня (1) 19 квітня (1) 19 травня (1) 1902 (1) 1904 (1) 1920-ті (1) 1940-ві (1) 1950 (1) 1951 (1) 1961 (1) 1963 (1) 1965 (1) 1967 (1) 1970-ті (1) 1972 (1) 1973 (1) 1974 (1) 1977 (1) 1982 (1) 1985 (1) 1989 (1) 1990-ті (1) 1996 (1) 1998 (1) 2 вересня (1) 2 грудня (1) 2 липня (1) 2 листопада (1) 2 травня (1) 20 березня (1) 20 січня (1) 20 червня (1) 2000 (1) 2001 (1) 2004 (1) 2009 (1) 2016 (1) 2017 (1) 21 березня (1) 21 грудня (1) 21 лютого (1) 21 серпня (1) 22 грудня (1) 22 липня (1) 22 січня (1) 23 березня (1) 23 вересня (1) 23 листопада (1) 23 січня (1) 23 червня (1) 24 січня (1) 24 травня (1) 24 червня (1) 25 грудня (1) 25 лютого (1) 25 січня (1) 25 червня (1) 26 вересня (1) 26 грудня (1) 26 липня (1) 26 листопада (1) 27 грудня (1) 27 січня (1) 28 березня (1) 28 квітня (1) 28 липня (1) 28 травня (1) 29 липня (1) 29 червня (1) 3 вересня (1) 3 грудня (1) 3 травня (1) 30 вересня (1) 30 травня (1) 31 серпня (1) 4 лютого (1) 4 серпня (1) 5 березня (1) 5 квітня (1) 5 лютого (1) 5 травня (1) 6 березня (1) 6 квітня (1) 7 березня (1) 7 серпня (1) 7 травня (1) 7 червня (1) 8 листопада (1) 8 серпня (1) 8 червня (1) 9 квітня (1) 9 лютого (1) 9 серпня (1) FB (1) TSL (1) Єзуїти (1) Іван Горбачевський (1) Іван Заруцький (1) Іван Франко (1) Ікона 1730 (1) Ікони (1) Інвентарі (1) Ірена Гут (1) Австро банк (1) Австрія (1) Авіація (1) Агенор Голуховський (1) Аксельрод (1) Алея Леніна (1) Алея Раціборського (1) Ангел хоронитель (1) Антон Кохановський (1) Антон Марчевський (1) Багата 2 (1) Багата 9 (1) Бакаїха (1) Банки (1) Березовиця (1) Близнюки колійові (1) Борис Демків (1) Броварна (1) Броварна 14 (1) Бронепотяг (1) Брюкнера (1) Бюлетень 1975 (1) Бюст Стецьку (1) Біла гора (1) Білецька 47 (1) Білогірська (1) В'ячеслав Чорновіл (1) Валерій Старічков (1) Валова 12 (1) Валова музей (1) Вандалізм (1) Василь Вишиваний (1) Василь Стефаник (1) Вбиральні (1) Вертеп (1) Виговського (1) Випадкова зустріч (1) Водохреща (1) Володимир Калин (1) Володимир Мандль (1) Вольф Мессінг (1) Вулицями славетних (1) Відродження (1) Вільне Життя (1) Вітошинські (1) Газ (1) Галицька (1) Георгій Жуков (1) Герета дошка 1 (1) Глибока (1) Глиняна (1) Глиняна 6 (1) Глінки (1) Гнатюка (1) Гоголя (1) Гоголя 11 (1) Голод камінь (1) Голодомор (1) Горбатий (1) Гранд старий (1) Гриби (1) Григорій Грицина (1) Гримайлів (1) Громницького (1) Даніель Штекель (1) Дарія Цвек (1) Джон Звожек (1) Дзвіниця рогатка (1) Домініканська площа (1) Дошка Голубович (1) Дошка Лисенку (1) Дошка Лучаківському 1 (1) Дошка Подільський (1) Дошка УДГ (1) Дошка Франку (1) Дошка Чайковському (1) Дошка Штаб (1) Дошка тюрма (1) Дошка школярі (1) Діонізій Шолдра (1) Діорама 1944 (1) Епідемії (1) Живова (1) За Рудкою 45 (1) Замкова (1) Замкова 16 (1) Заруддя (1) Зацерковна (1) Йозеф Галічер (1) Кадр памяті (1) Казначейство (1) Камінна (1) Камінна 3 (1) Кападоція (1) Каплиця рогатка (1) Каплиця святоіванівська (1) Карпенка (1) Качали 9 (1) Клуб Тернополян (1) Козаки (1) Козацький острів (1) Колекціонування (1) Коперніка 18 (1) Корисне (1) Котляревського (1) Котляревського 2 (1) Котляревського 4 (1) Кошари дубовецькі (1) Кошари замкові (1) Криниця СР (1) Культура (1) Кульчицької 5 (1) Кіно Україна (1) Кіномайстерня (1) Липа (1) Липова 12 (1) Липова 7 (1) Липова. Липова 8 (1) Листопадова 1 (1) Листопадова 2 (1) Львівська (1) Літак (1) Літаки парк (1) М'ясокомбінат 2 (1) М'ясокомбінат 3 (1) МД Загруддя (1) Магістрат 2 (1) Макет (1) Малюнки (1) Медова (1) Микита Хрущов (1) Микола Лисенко (1) Микола Невеселий (1) Микулинецька (1) Михайло Перль (1) Млин Галля (1) Могила Губер (1) Монастирського (1) Морозиво (1) Мстислава (1) Музей Коперніка (1) Музей Крушельницької (1) Музей Чорнобиль (1) Музей політ (1) Музилище 1 (1) Містика (1) Надія Грицина (1) Назарія (1) Назви вулиць (1) Нассау (1) Нахман Крохмаль (1) Незалежності пам (1) Ніч (1) ОДА (1) ОСС (1) Оболоня 13 (1) Одяг (1) Оксана Флінта (1) Олександр Керенський (1) Олександр Пушкін (1) Олесь Маляр (1) Омелян Пріцак (1) Опільського 2 (1) Опільського 6 (1) Острозького 13 (1) Острозького 26 (1) Острозького 62 (1) Острів закоханих (1) Офензива (1) Пагорб (1) Пам'ятник Пілсудському (1) Пам'ятник Шевченку 1 (1) Пан Богдан (1) Паращука (1) Паращука 2 (1) Паращука 4у (1) Парк Загребебелля (1) Паркова (1) Переходи Гайова (1) Перехід Білогірська (1) Печери (1) Пленер Медобори (1) Пляж Біла Гора (1) Погода (1) Погорілес (1) Погруддя Словацького (1) Пологовий (1) Порох Гал (1) Порох Пет (1) Посацка (1) Праведники (1) Проституція (1) Риба (1) Рудольф Галль (1) Руська 15 (1) Руська 25 (1) Руська 28 (1) Руська 37 серце (1) Руська 4 (1) Руська 52 (1) Сагайдачного 6 (1) Самогубці (1) Свят (1) Середня дзвіниця 1 (1) Сидір Голубович (1) Символіка (1) Симон Петлюра (1) Скаути (1) Скульптури Кузнєцова (1) Славко Луцишин (1) Словацького 4 (1) Солодощі (1) Соломія Крушельницька (1) Спога (1) Стадіон (1) Стара ватра (1) Стара піцерія (1) Старий ринок 1 (1) Старошкільна (1) Статистика (1) Стефанія Садовська (1) Стосунки (1) Стрільців 13 (1) Стрільців 17 (1) ТДМУ (1) ТНПУ (1) Танцорова 51 (1) Тарас Циклиняк (1) Татарська 35 (1) Телефон (1) Темпель (1) Тернопіль у плині літ (1) Торгівля (1) Транс (1) Тубдиспансер (1) УГКЦ (1) Фарна (1) Фото 2СВ (1) Франка 11 (1) Франка 20 (1) Франка 7а (1) Футбол (1) Фігурка Нечая (1) ХБК (1) Хмельницького 15 (1) Хмельницького 27 (1) Хмельницького 9 (1) Храми (1) Хрест Загребелля (1) Хрест Чернівецька (1) Цвинтар 2 (1) Цвинтарна (1) Цистерна із спиртом (1) Цікав (1) Чеслав Бліхарський (1) Човнева станція (1) Чорновола 1 (1) Чорновола 14 (1) Чорновола 4 (1) Чорновола 5 (1) Чумацька (1) Чумацька 25 (1) Швейц павільйон (1) Шевченка 10 (1) Шевченка 15 (1) Шевченка 18 (1) Шевченка 25 (1) Шевченка 5 (1) Шептицького 2 (1) Шибениця (1) Школя Перля (1) Шмуель Раппопорт (1) Шоста школа (1) Шпиталь новий (1) Шталаг (1) Юзеф Галічер (1) Юрій Заводович (1) Юрій Луговий (1) Яким Ярема (1) Ян Вікалюк (1) Ян Матейко (1) Яремчука 32 (1) Яремчука 39 (1) Ярослав Ч (1)