Зроби собі закладку!

/ Слідкуйте за нами: ВКYouTubeFacebookTwitterGoogle+

Пан Роман про тернопільський Новий світ, самогубство та складні стосунки між поляками та українцями


Я родився в 1926 році в Козівському районі Тернопільської області, а вже через пару місяців був у Тернополі, бо тут на Замонастирській вулиці дідо Слободзінський (мами батько) жив. Ми тут проводили канікули, а там (в області) мали господарку. То дідо придбав ту господарку. Батько мій працював учителем біля Варшави, директором школи. Мама кінчила семінарію у Львові до 1914 року. Тато не давав їй працювати, бо достатньо заробляв. Казав щоб вона займалася вихованням дітей. Дідо за Австрії учетилював (вчив писати і рахувати) на два села до та після обіду. Тоді вчителів було мало, а школа мала всього 4 кляси. Дідусеві в 1936 році було 75 (1861р.н.), як помер. Я жив у нього чотири роки як ходив у Тернополі до школи. За Польщі він працював 5 років, а коли пішов на пенсію, то за ті гроші орендував цілий будинок (3 кімнати і кухню) на Замонастирській і добре там себе почував.


Після його смерті бабця дістала його шестимісячну пенсію наперед, крім того 2000 злотих одноразової допомоги і їй ще признали 50% дідової пенсії до кінця життя. Хоча..вона ніколи не працювала! Бабця зібрала всі ті гроші і купили на Глибокій вулиці стареньку хату і пів гектара города. Там, де ми жили..не признавалися, що ми українці. А все тому..що поляки спалили би ту школу разом із нами. То така була обстановка..ви того не знаєте. Про це мало хто пише. А вже коли поляки трохи зрозуміли..що ми не поляки...тоді батько почав терміново купувати землю на Новому світі. 

Russian planes which had been shot down near Tarnopol. august 1917. Видно Катедру, Парафіяльний і став праворуч

На ті часи він (сектор дільниці Новий світ) відносився до села. До 1937 року до броварні (Опілля) - то був Тернопіль, а за ним - то вже була Біла..село. Там був фільварок на якому мешкав та господарив єврей. Був нежонатий, жив із сестрою. Як прийшли большевики в 1939 році...вони зтруїлися (вчинили самогубство). Саме він парцелював, продавав куски землі, де тепер Новий світ. По вісім сотих..то парцеля називалося, під будову. 

22 липня 1917 року. За Заруддям видно пустку на місці дільниці Новий світ. Тепер помилком називають Новим світом все, що розташоване за вулицею Крушельницької в сторону броварні
Батько тоді терміново почав будувати хату. Господарку в селі хотіли продати. А все тому, що в місті було безпечніше жити. А там були поляки..мазури..і я пам'ятаю як в 1937-38рр, коли батько готовив мене до гімназії, то було відлуння полярного сяйва. То на півночі від Варшави. Небо було червоне, то пів села під школою стояло і кричало, шо то "кров наших дітей помордованих русинами (українцями)". То було страшно. Ми сиділи в хаті і не знали...шо буде далі.. Коли Пілсудський прийшов до влади, то поляки стали такі самі фашисти, як німці. Вони мало шо відрізнялися..по відношенню до других націй. Вони йшли по Тернополю і лишали за собою написи, а особливо на мурі біля Першої лікарні на Шпитальній..


Там постійно було написано: «Бий жида, бий русина (українця), русин – кабан, русин - свиня»