Зроби собі закладку!

/ Слідкуйте за нами: ВКYouTubeFacebookTwitterGoogle+

#дядьСаша про трафунки з грошима, тернопільську газбульку та піонерів


Якось, батьки виділили бабусі на якісь серйозні господарські проблеми  солідну суму грошей. Вони лежали у кухні на бамбетелі (це такий дерев’яний диван з ящиком під сидінням) гарненькою купкою купюр. Я і взяв собі одну, яка мені сподобалась,  бомаженцію (тоді ще не розумів номіналів, а то було двадцять п’ять рублів) таку  величезну за розміром, з портретом “Великого” Леніна,  і десь в п’ять раз більшими по розміру, ніж сучасна гривня.

Відчував себе міліонером і не диво, бо то була значна частина заробітної платні батька. Зібрав ватагу (чоловік з п’ять) хлопців і пригощаю: - Гуляють всі! Вгадайте, куди я повів свою компанію?  На… газ-бульку Так ми тоді газовану воду називали. 
     
Продавалась вона прямо на вулиці коло кінотеатру Перемога. Були такі апарати на колесах, які підключалися до водопроводу. З низу апарата був балон, в який наточувалась вода і до нього підключався балон з вуглецем. У балоні вода під тиском насичувалась ним і потім через кран подавалась у стакан, куди спочатку наливали сироп з прозорих скляних колонок з поділками, що були прямо перед очима покупця і заманювали його яскравим кольором сиропу. Стакан води без сиропу коштував 10 коп., а з сиропом - 40. В основному, сиропів було два види: вишневий і грушевий. За звичай, покупцям-дітям сироп завжди не доливався. Норма сиропу зменшувалась приблизно вдвоє. Спитаєте: - А чому соку якогось не купив?  Поясню. Перший раз в житті я скоштував сік (томатний і яблучний) у елітному на той час піонерському таборі «Молода гвардія», в Лузанівці коло Одеси у 1960 р., куди наша школа виборола право  участі у змаганнях - Перших піонерських олімпійських іграх.

Мушу зробити ліричний пояснювальний відступ. Піонер – це юний комуніст, майбутній комсомолець - опора Комуністичної партії, як тоді говорилось. Між іншим, похвалюся. Я в той час був у шостому класі і виступав у змаганнях по гімнастиці, зайнявши, думаю, почесне - четверте місце. До того моменту, соків просто не існувало.

Збірка спогадів про Тернопіль "Пацани повоєнних років"
Публікується вперше в рамках проекту "Най все буде Тернопіль!"