Зроби собі закладку!

/ Слідкуйте за нами: ВКYouTubeFacebookTwitterGoogle+

Характеристика приміщення тернопільського обласного театру ім.Шевченка (1957)


Будинок окремо стоячий, в червоній лінії вулиці. Збудований на місці зруйнованого в другу світову війну будинку Польського державного банку, за проектом архітектора Івана Михайленка. Роботи виконували бригади облбудтреста МЖЕ Тернопільської області (виконроб - Чернец В.), внутрішні ліпні роботи виконували бригади С.Романчука та П. Миченька, розписи виконано бригадою художників з м. Києва, бригадир - В.Бондаренко. Здано в експлуатацію - 2 листопада 1957 року.

Будинок в стилі новітнього неокласицизму, цегляний, отинькований, окремі елементи виконані з точеного та тесаного каменю, цоколь кам'яний середньої висоти. В плані рівний прямокутник, триповерховий, над залом має надбудову ожного поверху.

Головний південний фасад п'ятивіконний, симетричний, з портиком, опертим на вісім кам'яних колон, завершених композитними капітелями. Бази колон точені з каменю. Портик увінчано повним антаблементом з плоского фризу та багато декорованого ліпного карниза, який спирається на консолі, прикрашені ліпним акантом. Фронтон трикутний, завершений аналогічним карнизом. В його тимпані поміщена горельєфна сюжетна композиція, скомпонована навколо центрального картуша з барельєфним зображенням Т.Г. Шевченка. По краях даху фронтона - об'ємні вазони з плодами, на щипці даху - скульптурна композиція з трьох постатей. Об'єм під портиком перекрито косонованою стелею з ліпними розетами, вимощено гранітними плитами. Фасад має по краях по два плескаті пілястри, розмірами та декором аналогічні колонам. Стіни декоровано плоским рустом. Портали дверей оформлені пілястрами з композитною капітеллю, на які оперто антаблемент. Обрамлення прямокутних вікон першого і другого поверхів профільоване з ліпниною; крайні вікна першого поверху мають, крім того, полиці, оперті на ліпні консолі і плоский сандрик на консолях.


В площині під сандриком - арабесковий орнамент. До портику ведуть кам'яні східці з двома гранітними полірованими шарами в підставках по краях.

Бокові фасади декоровано аналогічними колонам портику пілястрами, обрамлення прямокутних вікон першого поверху аналогічне обрамленню двох крайніх вікой головного фасаду. Прямокутні вікна другого та здвоєні прямокутні вікна третього поверхів мають підвіконні полиці. Фасади завершено карнизом, аналогічним карнизу головного фасаду.

Внутрішнє планування функціональне, з великим залом в центрі. Первинний багатий ліпний декор, розписи.

Столярка вікон другого поверху на фасаді дводольна складна металева, з литими орнаментними деталями. Столярка інших вікон здвоєна, вікон третого поверху - дводольна.

Дах двосхилий, надбудова над залом має свій двосхилий дах. Простір навколо театру організовано в єдиному з ним стилі, перед головним фасадом - чотири масові чавунні ліхтарі на гранітних полірованих. 

На сьогоднішній день дане приміщення потребує капітальної реконструкції, особливо внутрішня частина театру, для збереження усіх деталей оздоблення: на балконах та лджіях, капітель колон, оздоблень партеру, декоративного оздоблення фризу над сценою, декоративного оздоблення тематичного характеру, елементів оздоблення плафонів.

Негайного втручання реставраційних робіт потребує зовнішнє оздоблення критої галереї барельєфу, також на тимпані фронтону, оздоблення фризу навколо вікон та дверей.

Театр - пам'ятка архітектури, що стоїть у самому центрі міста Тернополя і являється найбільшим закладом культури та мистецтв на Тернопіллі, що приймає щодня велику кількість відвідувачів і є відкритим для широкої громадськості та охороняється Законом.

Підготувала Таїсія Овчіннікова за даними ДАТО