Зроби собі закладку!

/ Слідкуйте за нами: ВКYouTubeFacebookTwitterGoogle+

Начальник Генерального Штабу Червоної Армії Георгій Жуков у Тернополі (1941)


Південно-Західний фронт — оперативно-стратегічне об'єднання радянських військ на південно-західному напрямку за часів у Другої світової війні. >>

Меморіальна дошка містилася на фасаді Коперніка,14. Не можу точно пригадати коли її демонтували.Ще до початку війни з 19 по 30 червня 1941 року в Тернополі (Коперніка,14) знаходилося польове управління Київського військового округу, який був реорганізований в перший день війни в Південно-Західний фронт, яким командував генерал Кирпонос. В 1940-41рр. В перший день війни німецькі літаки бомбили місто. Ввечері 22 червня в штаб Південно-Західного фронту прибув начальник Генерального Штабу Червоної Армії Г.Жуков. 

За матеріалами Тернопільського обласного краєзнавчого музею

28 червня 1940 р. Червона Армія вступила в Бессарабію і Північну Буковину. Очевидно, не випадково у червні генерал армії Г.К. Жуков, тоді командуючий Київським особливим військовим округом, "зі штабом округу провели велику командно-штабну польову поїздку із засобами зв'язку до району Тернополя, Львова, Володимира- Волинського, Дубно — туди, де через рік, у 1941 році, німці за планом "Барбаросса" завдали в Україні свого рокового удару" ("Воспоминания и размышления", T.1).

Пізно ввечері того ж 22 червня 1941 року до міста прилетів начальник Генерального штабу Червоної Армії генерал армії Г.К. Жуков. Під його безпосереднім керівництвом штаб фронту організовував оборону, розробив план контрнаступу з району Бродів на західні та північні позиції німецьких військ. 26 червня Г.К. Жуков залишив Тернопіль, йому зателефонував Й.В. Сталін і наказав летіти до Москви. Командний пункт фронту містився в будинку середньої школи на вул. Коперніка. Німецькі бомбардувальники вночі скидали "свічки"-ракети на парашутах, що поволі опускалися на місто. При їхньому світлі кидали бомби на залізничну станцію, де були зосереджені військо і техніка Червоної Армії, що відступала.

Тернопіль 1540-1944. Історико-краєзнавча хроніка. Частина I (2010) І.Дуда