Зроби собі закладку!

/ Слідкуйте за нами: ВКYouTubeFacebookTwitterGoogle+

Тернополю 450: про назву і герби (1990)


У багатьох листах, що надходять до редакції, читачі цікавляться історією міста, висловлюють свої припущення щодо певних конкретних подій в його минулому.

ПРО НАЗВУ ТЕРНОПОЛЯ

Зокрема, тернололянин В. Алферєв пише: «Не можу зрозуміти: навіщо і кому потрібно перекручувати історичну правду? Прочитав в № 8 «ТВ» екскурс про походження назви нашого міста. Виходить, ніби початкує вона від тернового поля. Але ж і це не інакше, як інсинуація. По-перше, з історичних джерел відомо (у всіх друкованих давніше виданнях), ще до 1940-х років нашого століття назва міста писалася Тарнопіль. По-друге, з історії відомо, що заснував місто польський магнат Ян Тарновський як форпост на підступах до Речі Посполитої проти набігів татарських орд. Отже, зрозуміло, що назва міста Тарнополя походить від прізвища його засновника. А що а сталінські часи у назві змінено одну літеру, то й тут неважко зрозуміти: така вже тенденція була в ті часи, не дозволялося містам носити імена царів, князів, магнатів.

І ще одне. Подейкують, що в Ленінграді піднімається питання про повернення цьому містові вродженої назви — Петербурга. А чи не варто і нашому місту поставити замінену літеру на своє місце? Хоча б заради історичної правди?».

А ІНШИЙ НАШ ЧИТАЧ О. КЕРНИЦЬКИЙ ЦІКАВИТЬСЯ: «КОЛИ І КИМ РОЗРОБЛЕНИЙ СУЧАСНИЙ ГЕРБ МІСТА? ЯКІ ГЕРБИ МАЄ ТЕРНОПІЛЬ РАНІШЕ І ЩО ВОНИ СИМВОЛІЗУВАЛИ?».

На ці запитання дає відповідь завідуюча відділом держархіву області Любомира БОЙЦУН:

ПРО НАЗВУ ТЕРНОПОЛЯ

— Перша писемна згадка про Тернопіль сягас 1540 року. Пов'язана вона з будівництвом, згідно із грамотою короля Зигмунта, оборонного замку, який повинен був стати форпостом для захисту подільських земель від нападів турків і татарів. Молоде місто, попередником якого було легендарне поселення Топільче, швидко розвивається. Адже знаходилося воно на вигідному торговельному шляху, на землях, що були здавна заселені. Цілком можливо, що Тарновський лише розширив і розбудував зруйноване попереднє поселення, але так чи інакше, а вже 1548 року місто отримує Магдебурзьке право.

На жаль, доля міста склалася так, що первісних джерел з його історії залишилося небагато. Вони або загинули в роки лихоліть, або розсіялися по інших архівах та колекціях, включаючи й іноземні.
Так, у давніх джерелах назву міста писали через «а». Але ж у свою чергу в основі прізвища Тарновський лежить родова місцина цих магнатів з горою Тарнавою [польською мовою терен звучить, як «тарн»). Тому вважаю, що суперечності у тому, що тепер місто офіційно називається Тернополем, немає.

ТЕПЕР ПРО ГЕРБИ

Протягом своєї історії Тернопіль був власністю багатьох магнатів. Аж 15 лютого 1843 року підписано контракт купівлі міста від його останнього власника Тадеуша Туркула. Міщани за 175000 флоринтів сріблом відкупили місто. 12 грудня 1844 року цісар Фердинанд І надає містові герб і титул вільного королівського міста. Він пов'язаний з так званою «Лелівою» Тарновського. Це на блакитному щиті срібляста шестикутна зірка із сріблястим півмісяцем під нею, над щитом шляхетська корона, з обох боків її оточують стилізовані зелені гілки.


У час утворення Західноукраїнської Народної Республіки на печатках тогочасних міських установ з'являється лев з короною, що опирається на скелю — давній галицький символ. Та після проголошення Злуки і утворення УНР не печатках тодішніх тернопільських установ з'являється тризуб — символ української державності. Коли західноукраїнські землі відійшли до Польщі і у 1922 році утворюється Тернопільське воєводство, місту знову повертається попередній герб, щоправда, дещо видозмінений. Срібні шестикутна зірка та півмісяць і шляхетська корона були поміщені у червоний овал, оздоблений декоративним галуззям.


За радянських часів місто було без герба аж до кінця 1970-х років. Тоді оголосили конкурс на герб. Перемогли у ньому художники П. Садовник та П. Кукурудза, які взяли за основу тему легендарного «тернового поля», з яким пов'язують назву самого міста. Основною частиною герба є чотирикутник. Не верхньому краю щита йде напис стилізованим старослов'янським шрифтом «Тернопіль». У центрі п'ятипелюсткова квітка терну. Кольори — білий, червоний і голубий.

Тепер (1990р) оголошено конкурс не новий герб міста

Газета «Тернопіль вечірній» №22 від 19 серпня 1990 року
Матеріал Віталіка Суна (Конько) для проекту "Най все буде Тернопіль!"