Зроби собі закладку!

/ Слідкуйте за нами: ВКYouTubeFacebookTwitterGoogle+

Пан Олег про тернопільську буцигарню та бабу Катерину, яка за пляшку горілки викупила єврейських діточок


Тернопільську тюрму побудували тоді, коли Тернопіль перебував під владої російської імперії 1809-15рр. Це дуже показаво і такий почерк залишається незмінним впродовж століть. Зважаючи на те, що споруда у всі часи була оточена будинками..війни не змогли стерти її з лиця землі. Зрештою, кожна нова влада мала велику потребу в буцигарні, а тому, думаю, її б відбудували незважаючи ні на що. Свого часу працівники пенітенціарної служби авторитетно зауважили мені, що Тернопіль в цьому плані унікальне місто посеред інших на території колишнього УРСР, бо лише тут тюрма, як спеціалізоване приміщення, не діє. Пояснень цьому мені не вдалося випитати, але факт і справді унікальний.  


Мордовисько можна розгледіти на дуже популярній листівці свого часуСкоріш за все об'єкт був частиною комплексу від якого також залишився десятий номер на бульварі Шевчека.Відбудовою ніхто особливо не переймався, а тому споруда втратила чимало примітних елементів на фасаді. Завершував комплекс будинок Окружного суду (від 1933 року), який очама своїх вікон дивився на вулицю Міцкевича.


А ось пару спогадів пана Олега, який в кінці 1940-их бігав навколо згадуваних будинків.

Ну, а чо не боятися?! Забор височезний, мурований. Наверху охоронець стояв, видно, що він озброєний. Ніякого задоволення. Тим більше, що дуже страшні слухи ходили про ту тюрму. Як вам сказати?! В нас тут в Березовиці, такий старший, як то кажуть, верховодив нами. То він розказував, що під час війни німці дуже багато вивезли розстріляних енкаведистами, цілий рік вивозили звідтам... вся тюрма була забита людьми. І звідтам вивозили... Остатки людей німці ховали самі. Визивали людей, може хто впізнає родичів. І то всьо..знаєте, між людьми так.. 

Пан Олег згадує про замордованих з 1939 по 1941рр. Зараз про ці події нагадує меморіальна дошка.Місцеві люди з німцями жили нормально. Викуповували в німців.. Бачать – ведуть.. (євреїв на розстріл). Як зараз пам’ятаю, жінка не дасть збрехати, її мама викупила в німця двох єврейських діточок маленьких... За пляшку горілки... вели туда в Петрики на розстріл.. Вижили. І бабу Катерину забрали потім до себе в Америку...