Зроби собі закладку!

/ Слідкуйте за нами: ВКYouTubeFacebookTwitterGoogle+

Тернопільська Стара синагога (1662-1668рр)


Євреї поселилися в Тернополі від часу  заснування міста. У XVII столітті в місті вже було 300 єврейських сімей. Общині було доручено обороняти місто. Оборонним  рубежем слугувала і велика синагога споруджена в місті в 1662-1628 роках., на місці будови, яка згоріла під час великої пожежі в місті  в 1623 році.  Велика синагогав була побудована в готичному стилі. У її архітектурі проглядався східний вплив. Кам'яна будівля божниці утворювала прямокутник зі стрілистими вікнами. Аттик був прикрашений аркадою.

Храм був красиво оздоблений в середині. Під час Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, єврейська громада зменшилася, але вже в XVIII столітті єврейська община становила більшу частину населення міста, відроджувалася та розвивалася.

В 1740 році, коли місто належало Потоцьким, ним були потверджені права євреїв на проживання і торгівлю в місті, а також виготовлення водкі. В 1791 році, під час Австро-Угорської окупації, євреям було заборонено виробляти і продавати водку, що різко відбилося на статкає єврейської громади. В другій половині XIX століття число євреїв в місті збільшилося: в 1868 році в місті проживало 11 тисяч євреїв, в 1868 році більше 13 тисяч. Надалі число євреїв в місті зменшувалося в результаті міграції євреїв в Америку і Європу, та через обмеження на торгівлю введену Австро-Угорською адміністрацією для євреїв. 

В 1900 році число євреїв становило 13493 людей, що складало 44% населення міста. В кінці 1980-х років. в Тернополі за офіційнми даними в Тернополіпроживало близько 500 евреїв. Під час німецької окупації Тернополя велику синагогу спалили і зруйнували. У вирі вогню згоріли і єврейські книги ритуальних записів, які тут зберігалися. В 1944 році, споруду добили гарматні постріли та бомби.

На фундаменті  синагоги спорудили нову будову в якій розмістилася котельня та художній комбінат.  З розміру будови розміщеної на фундаменті синагоги можна уявити розміри синагоги. З тильної сторни над котельнєю навіть зберегли кругле вікно, таке яке було у синагоги.