Спогади про тернопільського Стаха (вар'ята) Браніцького


У нас, у Тернополі було чимало наших людей, що чимось виділялися. Одним із них був Браніцький (імени його не пригадую / Стахо-вар'ят, Станіслав Браніцький). Я певен, що він не мав нічого спільного з польським родом Браніцких. Між іншим у важких початках у ЗСА я працював при будові автострад із Сапігою, який не мав нічого спільного з княжим родом Сапігів, так як славна жидівська акторка Лідія Потоцька з графами Потоцькими.

Браніцький, про якого пишу, мешкав на вулиці Острозького в підвалі „Міщанського Братства", там же і мав свою робітню дерев'яних відер, бочок: виконував і деяку столярську роботу. В Тернополі знало його дуже багато людей, а тих, що мешкали на довжелезній вулиці Острозького і поготів.

Браніцький виділявся вродженим хистом послуговуватися віршованою мовою в щоденному спілкуванні з людьми. Його скороспіле й безпретензійне віршування мало ті властивості, що в ньому був сенс і воно тісно в'язалося з темою.

ПАН БРАНІЦЬКИЙ ЙДЕ В ГОСТІ

До моїх батьків приходив Браніцький тоді, коли треба було привести до порядку бочки, щоб квасити в них капусту на зиму для нашої великої родини. Від "Міщанського Братства" до нашої хати на Зарудді, треба було пішки подолати відстань біля двох кілометрів. Браніцький був менш-більш у віці мого батька, тому з привозом бочок до нас, як старшу людину я залюбки був би виручив, з другої ж сторони тоді, як батьки, так і ми, діти, не мали б тієї втіхи, як він до нас приходив і розважав нас усіх своїми розповідями "до складу і прикладу", як говорили мої молодші брати, бо я вже знав, що собою являє гумор і сатира. Найгірше було те, що коли мав прийти Браніцький, на якого ми, діти, вже нетерпеливо чекали, наш батько строго забороняв нам заголосно сміятися, бо молодші брати не сміялися, а реготалися, мало не душилися зі сміху, зрештою дітям до сміху, як кажуть, багато не треба.

Саме на нього чекаємо, бо при стрічі з батьком сказав, коли буде у нас. Дехто з дітей загладає у вікно, а за хвилину вигук: „пан Браніцький!, пан Браніцький!". Ось уже примикає ворота та прямує до хати. Якраз вечеряємо. Батько встає з-за столу привітати сподіваного гостя. Мама очевидно запрошує його повечеряти з нами.– Просимо, пане Браніцький, "чим хата багата..." запрошує мама.

ВУЛИЦЯ ОСТРОЗЬКОГО
Жаль, що не пригадую, але й годі пригадати собі після шістдесят семи років того віршованого привітання і цілої розмови при вечері, радше того, що він говорив віршем, а при тім одно за одним сипав, наче з рога достатку. 

У міжчасі Браніцький кинув оком крізь відчинені двері на кухонну піч, а побачивши на ній великий чавунний горнець, запитав наймолодшого брата, що ще не ходив до школи, скільки нас дітей. Відповів "сім", а Браніцький: "кажеш сім, то ви з'їсте все, що в тім баняку зовсім"

Повечерявши, Браніцький склав віршовану подяку. Хвалив господиню, мовляв „має золоті руки"; тут і зараз рим, що „завдала собі муки". В дійсності моя мама мала спрацьовані руки, та якраз того вечора не завдала собі жодної муки. Сказав, що вечеря була „празнична", а не така собі „звичайна", в насправді вечеря була дуже скромна.

Браніцький, як було видно, любив дітей, зокрема малих, бо гладив по головці моїх молодших братів, а наймолодшому, якому з розпірки штанят зі заду виглядала червона сорочинка, пришив таке: "а цей хлопчик комуніст." Я на це: цікаво, чому? „бо ззаду має червоний хвіст".

ЗАЛІЗНИЧНИЙ ВОКЗАЛ

У Тернополі в часі І світової війни мінялися фронти й разом з тим мінялася влада. На залізничній станції якось знайшовся Браніцький у той час, коли там було дуже багато червоноармійців, чекали на транспорт. Браніцький приступив до якогось бійця, привітався і щось віршем до нього промовив. Браніцького окружило більше бойовиків і хтось із них попросив, щоб „дядя" до них усіх промовив. Браніцький, якого не треба було довго просити, став на якесь підвищення й виголосив цілу промову віршем. Хвалив їхнє геройство очевидно українською мовою.

Свою промову закінчив: „ви козацького роду, заслужили нагороду — в кість дістав проклятий лях, бо розбитий в пух і прах"

Постав регіт, оплескам не було кінця та не жаліли солдати промовцеві дрібних подарунків. Підбадьорені вояки почали співати й танцювати під гармошку.

ПОКАРАННЯ

Недовго після того Тернопіль опинився в польських руках. Почали розвідувати, шукати тих, що піддобрювалися до більшовиків. Було багато арештованих, більшістю невинних, як то звичайно буває у воєнний час, а серед них і Браніцький. Суддя з уваги на велике число обвинувачених, швидко з ними справлявся. Прийшла черга на Браніцького. Суддя: „Обвіньони Браніцкі пов'є, як то било". Браніцький:

Прошу Високого Суду, розповім без труду.
Власне тепер сказати є добра пора,
якого за більшовиків зазнав я добра.
Як прийшли більшовики, взяли владу в кулаки,
почалась бійка, лайка, Ревком, через вичайка"...

У цьому місці суддя перервав зі словами: „добже, добже — пане Браніцкі, — вистарчи, дзєнкує".

Браніцький, як оповідали, в ході свого слова безщадно розкладав більшовиків, скріплюючи сказане відповідними аргументами, що видимо подобалось судді, бо цілий час усміхався та був заскочений і дуже здивований звідкіль узявся у Браніцького, звичайної людини, такий незвичайний дар версифікації. Це напевне йому, як судді трапилось уперше в його судовій практиці. Як суддя міг не всміхатися, коли почув:

„І тому до москаля — нема ґвера, бери рискаля".

З тієї цілої групи обвинувачених, одинокому Браніцькому суддя сказав: „пан єст вольни".

Недовго після того, якраз під будинком суду, Браніцький зовсім припадково надткнувся на того самого суддю. Один одного пригадали собі. Поздоровились. Браніцький крокує далі, а суддя: „Пане Браніцкі! як сєн жиє?"

"Дякую. Якось пхається, а доля з нас насміхається. То щойно живуть французи, англійці, американи, а ми, українці, як ті цигани. Суддя підсміхнувся, подав Браніцькому руку і сказав: „шкода, же нє мам часу, до відзеня, пане Браніцкі!"

КОВЗАНКА

Однієї зими, як я йшов на "Майдан" ковзатися, повз входові ворота проходить Браніцький; помітивши мене, питається: „Йдете на спорт?". Відповідаю: іду, а Ви? „Ні, бо я голодний як чорт".

Звичайно коли пишеться про когось, мимоволі пригадуються моменти з власного життя, тому в оцьому тексті одна-одинока вставка колишнього спортовця.

В цій хвилині пригадую собі, як я дитиною шугав ковзанами по рудці, що творила другий бік моєї вулиці. Від тієї рудки і назва нашої дільниці „Заруддя".

Згодом підлітком ходив я ковзатися по недалекому ставі, коли вкривався грубим льодом, на якому безпечно було робити „перекладанці", „голендри", „млиці", тощо. Винятковим етапом мого ковзання був інший став — у Бережанах, коли в 1928 р. відбував я військову повинність у польській армії. Зимою того року власне на бережанському ставі проходив ковзанярський конкурс (у фігурному ковзанні) 12-ої Дивізії Піхоти, в якому я брав участь із добрими осягами.
Вертаючись до теми, Браніцький не опускав імпрез, що відбувались у театральній залі „Міщанського Братства". Звичайно можна його було побачити на балконі. Ми, хлопці, любили, як він перед виставою чи концертом або в перервах щось нам віршем розказував. Нам дуже до вподоби були його розповіді про різні ситуації, зумовлені Першою світовою війною як напр.

„Звідси позиція і звідси позиція, а всередині реквізиція"

Хлопці любили теж ставити йому питання, а ще більше, як він на ті питання відповідав, напр.
Пане Браніцький!, чому Ви не граєте якоїсь ролі? Відповів: „бо їм пісні бараболі".

Коли в Тернополі виступав Хор Котка, його адміністратор свої перші кроки спрямовував до Браніцького. Любив послухати його розповідей і при цій нагоді прохав, чи може помитися, у нього. Очевидно Браніцький дозволяв. Не любив тільки, щоб мідниця була заблизько відра з чистою водою, що в ній Браніцький варив їду, тому казав:

„Пане Давиденко! зробіть мені добро, заберіть набік відро ".

Браніцький для кожного віку мужчин, головним чином молодих, любив щось сказати, щось їм порадити. Тим, що залицялися до дівчат, давав добрі поради, схожі на лекції належної поведінки супроти жінок.

„Заки стрінеш панну,лізь у ванну.Будь добре вбраний,будеш миложданий.
Тримай добру лінію,не стратиш опінію,бо через дурну голову,свавільні руки дійде до розлуки.
Без доброго тону ані кроку, бо панна скаже замкнути двері... з другого боку".
Звертаючись до моїх гімназійних колег зі старших кляс, казав:

„Дай вам Боже здати матуру, буде легше пройти з ляхом авантуру,
а як вийдете з високої школи, то положите кінець цілої крамоли ".

Підросткам, яким не пощастило дістатись на спектакль із шахрованими квитками, казав: „Ідіть спати, шпінґалети!, нині не курсують ваші білети".

Одного разу старший шкільний колега, що мешкав недалеко "Міщанського Братства", приніс до Браніцького поламане крісло, щоб його збити докупи чи склеїти столярським клеєм. 

Браніцький:„Крісло трісло?"
Та трісло, пане Браніцький. Коли буде готове?
Відповів: „В суботу віддам роботу".

Браніцький, вправді був до деякої міри й ориґіналом, як стати було з ним до розмови, зразу можна було помітити, що поза щоденною працею, він ще багато читає. Жаль тільки, що він, із-за обставин змарнував свій вроджений рідкісний поетичний талант.

Коли заглиблююсь у думках про Тернопіль, моє рідне місто, за яким невпинно тужу, тоді ввижаються мені, мов у сні, незабутні місця й у парі з тим знайомі земляки, а серед них Браніцький з довгою бородою, в якійсь немов чернечій рясі аж до землі. Останнім разом не відзивався, замовк, як і замовкла його специфічна доморосла Муза.

Яр. Климовський
Бюлетень Земляцького Об"єднання "Тернопільщина" Ч.10, червень, 1990 р.Ключові слова

Відео (233) Спогади (151) Паралелі (112) Цікаве (104) Люди (79) Ірина Максимів (64) Листівки PL (54) Євреї (51) Парафіяльний костел (47) 1944 (45) Фото PL (41) Статті (38) Загальний вид (37) Катедра (35) Фотосалон (34) дядьСаша (34) 1917 (33) Неіснуючі будинки (33) Сумне (32) Шевченка (32) Кухня (29) Став (28) Невідоме (26) Старий замок (25) Книги (24) Володимир Мороз (22) Стара синагога (22) Діти (21) Підземелля (21) 1939 (20) Пам'ятники (20) Смішне (20) Микулинецький цвинтар (19) Вокзал зд (18) Старий ринок (18) Транспорт (18) Ярослав Максимів (18) Готель Подільський (16) Карти (16) Руїни (16) 1СВ (15) Володимир Сушкевич (15) Монастирська церква (15) Надставна церква (15) Середня церква (15) Зима (14) Магістрат (14) Німецька окупація (14) Руська (14) 1908 (13) 1938 (13) Нове окописько (13) Ріка Серет (13) Фото СРСР (13) Герб (12) Стара преса (12) 1918 (11) Адам Міцкевич (11) Онуфрій Саїк (11) Роман Івашкевич (11) 1941 (10) 2011 (10) Голокост (10) Документи (10) Перша гімназія (10) Різдво (10) 1930-ті (9) Єзуїтський костел (9) Майдан Волі (9) Медицина (9) Околиці (9) ППР (9) Підзамче (9) СРСР (9) Сражение за Тарнополь (9) 1903 (8) 1915 (8) 1936 (8) 1950-ті (8) Ігор Король (8) Володимир Громницький (8) Залізниця (8) Майдан Волі 2 (8) Меморіальні дошки (8) Олег Швидкий (8) Острозького (8) Полковниківка (8) Промо (8) Сагайдачного (8) Свята (8) Фото (8) Фото SV (8) Шевченка 21 (8) 1898 (7) 1900 (7) 1930 (7) 2006 (7) 2012 (7) Sowiniec (7) Богдан Свистун (7) Войско (7) Володимир Кріса (7) Загребелля (7) Окружний суд (7) Олександр Семенів (7) Перші москалі (7) Пожежники (7) Сокіл pl (7) Старий парк (7) Стахо-вар'ят (7) 1910 (6) 1911 (6) 1931 (6) 1942 (6) 2013 (6) 2СВ (6) NAC (6) Аерофотозйомка (6) Вбивства (6) Володимир Лучаківський (6) Дитинство (6) Йозеф Перль (6) Коперніка 14 (6) Любомира Бойцун (6) Музеї (6) Музика (6) Міст рампа (6) Новий замок (6) Оболоня (6) Поділ (6) Радіо (6) Сагайдачного 3 (6) Тарновського (6) Трьохсторонній годинник (6) Тюрма (6) Фонтани (6) Юрій Свідерський (6) 1896 (5) 1913 (5) 1926 (5) 1935 (5) 1945 (5) 1962 (5) Багата (5) Бойня (5) Весілля (5) Влодко Іваницький (5) Володимир Мисула (5) Віадук (5) Ганна Саїк (5) ДАТО (5) Демографія (5) Диваки (5) Криниці (5) МЕМ (5) Омелян Кузьміньчук (5) Острозького 11 (5) Острозького 9 (5) Парк Шевченка (5) Петриків Голокост (5) Рудка (5) Станіслав Ковальчук (5) Стефа Заводович (5) Сун (5) Театралка (5) Українською (5) Шевченка 3 (5) 1672 (4) 1861 (4) 1868 (4) 1872 (4) 1895 (4) 19 липня (4) 1901 (4) 1907 (4) 1909 (4) 1914 (4) 1916 (4) 1919 (4) 1921 (4) 1923 (4) 1933 (4) 1943 (4) 1947 (4) 1952 (4) 1956 (4) 1990 (4) 2003 (4) 2014 (4) 23 травня (4) Адресова 35 (4) Бабада (4) Влада (4) Гвара (4) Готель Пунчерта (4) Грушевського 2 (4) Джерела (4) Доли (4) Дорошівка (4) Дім Парнаса (4) Електрівня (4) ЗУНР (4) Замкова брама (4) Качали (4) Кладка (4) Кульчицької 4 (4) Листопадова 4 (4) Махабунди (4) Миколая (4) Назва міста (4) Освіта (4) Острів Чайка (4) Палац Загребелля (4) Плани (4) Пляжі (4) Польською (4) Промисловість (4) Руська 23 (4) Сагайдачного 4 (4) Св.Вінцентій (4) Спорт (4) Старе окописько (4) Татарська (4) Турист (4) Українська гімназія (4) Фортеця (4) Фото DE (4) ЦУМ (4) Цвинтарна брама (4) Цегла (4) Чорновола (4) Шевченка 29 с (4) Шпацір (4) Юзеф Пілсудський (4) Ярослав Гулько (4) 1 січня (3) 11 листопада (3) 1825 (3) 1836 (3) 1840 (3) 1888 (3) 1890 (3) 1892 (3) 1893 (3) 1894 (3) 1897 (3) 1899 (3) 1906 (3) 1912 (3) 1920 (3) 1924 (3) 1925 (3) 1927 (3) 1929 (3) 1932 (3) 1934 (3) 1946 (3) 1949 (3) 1954 (3) 1955 (3) 1957 (3) 1959 (3) 1969 (3) 1970 (3) 1983 (3) 1994 (3) 2002 (3) 25 квітня (3) 29 вересня (3) Іван Мазур (3) Ігор Дуда (3) Іграшки (3) Альбоми (3) Анатолій Лещишин (3) Ашкеназі (3) Богдан Васильків (3) Броварня (3) Будинок на цвинтарі (3) Білецька (3) Валова (3) Ветерани (3) Віктор Хара (3) Вілла Грабовського (3) Гетто (3) Грушевського (3) Дмитро Мулярчук (3) Замонастирська (3) Захоронки (3) Йосип Сліпий (3) Каналізація (3) Каплиця Антонія (3) Коперніка 1 (3) Кульчицької (3) Кульчицької 3-5 (3) Легенди (3) Листопадова (3) Листопадова 5 (3) Листівки СРСР (3) Львів (3) Майки (3) Микола Саїк (3) Мстислава 2 (3) Міст Петриків (3) Неіснуючі МО (3) Неіснуючі вулиці (3) Новий світ (3) Німці (3) Острозького 20 (3) Подільська Нижня (3) Подільський банк (3) Події (3) Поховання (3) Похорони (3) Рейхенберг (3) Релігія (3) Речі (3) Руська 56 (3) Сагайдачного 2 (3) Сасовер (3) Сергій Чернишов (3) Сибір (3) Старий ринок 1а (3) Староство (3) Січинського (3) ТОКМ (3) Театр (3) Франка (3) Франка 12 (3) Хмельницького (3) Цвинтар Загребелля (3) Цвинтар рогатка (3) Цвинтарна каплиця (3) Шевченка 33 с (3) Шевченка 39 (3) Шия (3) Шмуель Агнон (3) Юля Саїк (3) Ялинка (3) Ян Тарновський (3) св Текля (3) 1 вересня (2) 10 лютого (2) 12 липня (2) 12 листопада (2) 15 березня (2) 15 квітня (2) 17 липня (2) 18 липня (2) 1809 (2) 1817 (2) 1829 (2) 1851 (2) 1860-ті (2) 1870 (2) 1873 (2) 1875 (2) 1880 (2) 1882 (2) 1883 (2) 1886 (2) 1891 (2) 1905 (2) 1922 (2) 1928 (2) 1937 (2) 1940 (2) 1948 (2) 1953 (2) 1958 (2) 1960 (2) 1960-ті (2) 1968 (2) 1975 (2) 1992 (2) 1995 (2) 1997 (2) 2008 (2) 2010 (2) 2015 (2) 21 червня (2) 22 травня (2) 24 липня (2) 25 жовтня (2) 27 серпня (2) 27 червня (2) 28 серпня (2) 30 серпня (2) 31 липня (2) 4 липня (2) Ігор Герета (2) Ігри (2) Ідеї (2) Ілярій Брикович (2) Іпотечний банк (2) Автовокзал (2) Андрей Шептицький (2) Баба Слава (2) Бережанська (2) Богдан Любий (2) Борделі (2) Борис Кошечкін (2) Будинок Свистуна (2) Вадим Перець (2) Василь Бекесевич (2) Великдень (2) Випивка (2) Водоканал (2) Галягура (2) Гоголя 3 (2) Годинник Катедра (2) Готель Адлера (2) Готель Польонія (2) Готель Тернопіль (2) Дороги (2) Едуард Гронський (2) Жебраки (2) Завод Доли (2) Зарихти (2) Кава (2) Казимирівська площа (2) Калина (2) Ковчег (2) Кооперативний (2) Коперніка (2) Криниця родючості (2) Крушельницької (2) Людовік Фінкель (2) Магістрат 1 (2) Михайло Бріль (2) Могила ЖСР (2) Міст маяк (2) Над Ставом (2) Новий рік (2) Обеліск (2) Олексій Столяров (2) Острозького 45 (2) Пам'ятник Бандері (2) Пам'ятник Леніну (2) Пам'ятник Франку (2) Пам'ятник Хмельницькому (2) Пам'ятник Шевченку 2 (2) Пані з мітлою (2) Парк Топільче (2) Парохіяльний дім (2) Пелих дім (2) Пенза (2) Перемога (2) Перля (2) Пирогова (2) Пласт (2) Поляки (2) Поліція (2) Пошта (2) Рогатка (2) Рідна школа (2) Сагайдачного 13 (2) Сквер Шевченка (2) Слупи (2) Сніжинка (2) Собача печера (2) Стадникової (2) Старий млин (2) Степан Ратич (2) Струсів (2) Татари (2) Тварини (2) Торговиця Збруч (2) Труба (2) Франка 10 (2) Фундація Острозького (2) Фільми (2) Хмельницького 17 (2) Хмельницького 33 (2) Цвинтар 1 (2) Цукровня (2) Четверта церква (2) Шашкевича (2) Шевченка 1 (2) Шевченка 23 (2) Шептицького (2) Шептицького 7а (2) Ярослав Стецько (2) о Білинський (2) 1 квітня (1) 1 лютого (1) 1 травня (1) 10 вересня (1) 10 жовтня (1) 10 квітня (1) 11 липня (1) 12 березня (1) 12 квітня (1) 12 лютого (1) 12 травня (1) 13 лютого (1) 13 січня (1) 14 грудня (1) 1488 (1) 15 лютого (1) 15 серпня (1) 1544 (1) 1545 (1) 1555 (1) 1561 (1) 1570 (1) 16 жовтня (1) 16 квітня (1) 16 листопада (1) 16 травня (1) 1607 (1) 1609 (1) 1610 (1) 1611 (1) 1612 (1) 1614 (1) 1627 (1) 1636 (1) 1643 (1) 1648 (1) 17 вересня (1) 17 листопада (1) 17 лютого (1) 17 травня (1) 1730 (1) 1744 (1) 1763 (1) 1770 (1) 1783 (1) 1785 (1) 1799 (1) 18 березня (1) 18 лютого (1) 18 серпня (1) 1818 (1) 1819 (1) 1827 (1) 1831 (1) 1838 (1) 1841 (1) 1843 (1) 1847 (1) 1849 (1) 1853 (1) 1855 (1) 1856 (1) 1858 (1) 1862 (1) 1864 (1) 1865 (1) 1867 (1) 1869 (1) 1870-ті (1) 1874 (1) 1876 (1) 1881 (1) 1885 (1) 1887 (1) 19 березня (1) 19 вересня (1) 19 жовтня (1) 19 квітня (1) 19 травня (1) 1902 (1) 1904 (1) 1920-ті (1) 1940-ві (1) 1950 (1) 1951 (1) 1961 (1) 1963 (1) 1965 (1) 1967 (1) 1970-ті (1) 1972 (1) 1973 (1) 1974 (1) 1977 (1) 1982 (1) 1985 (1) 1989 (1) 1990-ті (1) 1996 (1) 1998 (1) 2 вересня (1) 2 грудня (1) 2 липня (1) 2 листопада (1) 2 травня (1) 20 березня (1) 20 січня (1) 20 червня (1) 2000 (1) 2001 (1) 2004 (1) 2009 (1) 2016 (1) 2017 (1) 21 березня (1) 21 грудня (1) 21 лютого (1) 21 серпня (1) 22 грудня (1) 22 липня (1) 22 січня (1) 23 березня (1) 23 вересня (1) 23 листопада (1) 23 січня (1) 23 червня (1) 24 січня (1) 24 травня (1) 24 червня (1) 25 грудня (1) 25 лютого (1) 25 січня (1) 25 червня (1) 26 вересня (1) 26 грудня (1) 26 липня (1) 26 листопада (1) 27 грудня (1) 27 січня (1) 28 березня (1) 28 квітня (1) 28 липня (1) 28 травня (1) 29 липня (1) 29 червня (1) 3 вересня (1) 3 грудня (1) 3 травня (1) 30 вересня (1) 30 травня (1) 31 серпня (1) 4 лютого (1) 4 серпня (1) 5 березня (1) 5 квітня (1) 5 лютого (1) 5 травня (1) 6 березня (1) 6 квітня (1) 7 березня (1) 7 серпня (1) 7 травня (1) 7 червня (1) 8 листопада (1) 8 серпня (1) 8 червня (1) 9 квітня (1) 9 лютого (1) 9 серпня (1) FB (1) TSL (1) Єзуїти (1) Іван Горбачевський (1) Іван Заруцький (1) Іван Франко (1) Ікона 1730 (1) Ікони (1) Інвентарі (1) Ірена Гут (1) Австро банк (1) Австрія (1) Авіація (1) Агенор Голуховський (1) Аксельрод (1) Алея Леніна (1) Алея Раціборського (1) Ангел хоронитель (1) Антон Кохановський (1) Антон Марчевський (1) Багата 2 (1) Багата 9 (1) Бакаїха (1) Банки (1) Березовиця (1) Близнюки колійові (1) Борис Демків (1) Броварна (1) Броварна 14 (1) Бронепотяг (1) Брюкнера (1) Бюлетень 1975 (1) Бюст Стецьку (1) Біла гора (1) Білецька 47 (1) Білогірська (1) В'ячеслав Чорновіл (1) Валерій Старічков (1) Валова 12 (1) Валова музей (1) Вандалізм (1) Василь Вишиваний (1) Василь Стефаник (1) Вбиральні (1) Вертеп (1) Виговського (1) Випадкова зустріч (1) Водохреща (1) Володимир Калин (1) Володимир Мандль (1) Вольф Мессінг (1) Вулицями славетних (1) Відродження (1) Вільне Життя (1) Вітошинські (1) Газ (1) Галицька (1) Георгій Жуков (1) Герета дошка 1 (1) Глибока (1) Глиняна (1) Глиняна 6 (1) Глінки (1) Гнатюка (1) Гоголя (1) Гоголя 11 (1) Голод камінь (1) Голодомор (1) Горбатий (1) Гранд старий (1) Гриби (1) Григорій Грицина (1) Гримайлів (1) Громницького (1) Даніель Штекель (1) Дарія Цвек (1) Джон Звожек (1) Дзвіниця рогатка (1) Домініканська площа (1) Дошка Голубович (1) Дошка Лисенку (1) Дошка Лучаківському 1 (1) Дошка Подільський (1) Дошка УДГ (1) Дошка Франку (1) Дошка Чайковському (1) Дошка Штаб (1) Дошка тюрма (1) Дошка школярі (1) Діонізій Шолдра (1) Діорама 1944 (1) Епідемії (1) Живова (1) За Рудкою 45 (1) Замкова (1) Замкова 16 (1) Заруддя (1) Зацерковна (1) Йозеф Галічер (1) Кадр памяті (1) Казначейство (1) Камінна (1) Камінна 3 (1) Кападоція (1) Каплиця рогатка (1) Каплиця святоіванівська (1) Карпенка (1) Качали 9 (1) Клуб Тернополян (1) Козаки (1) Козацький острів (1) Колекціонування (1) Коперніка 18 (1) Корисне (1) Котляревського (1) Котляревського 2 (1) Котляревського 4 (1) Кошари дубовецькі (1) Кошари замкові (1) Криниця СР (1) Культура (1) Кульчицької 5 (1) Кіно Україна (1) Кіномайстерня (1) Липа (1) Липова 12 (1) Липова 7 (1) Липова. Липова 8 (1) Листопадова 1 (1) Листопадова 2 (1) Львівська (1) Літак (1) Літаки парк (1) М'ясокомбінат 2 (1) М'ясокомбінат 3 (1) МД Загруддя (1) Магістрат 2 (1) Макет (1) Малюнки (1) Медова (1) Микита Хрущов (1) Микола Лисенко (1) Микола Невеселий (1) Микулинецька (1) Михайло Перль (1) Млин Галля (1) Могила Губер (1) Монастирського (1) Морозиво (1) Мстислава (1) Музей Коперніка (1) Музей Крушельницької (1) Музей Чорнобиль (1) Музей політ (1) Музилище 1 (1) Містика (1) Надія Грицина (1) Назарія (1) Назви вулиць (1) Нассау (1) Нахман Крохмаль (1) Незалежності пам (1) Ніч (1) ОДА (1) ОСС (1) Оболоня 13 (1) Одяг (1) Оксана Флінта (1) Олександр Керенський (1) Олександр Пушкін (1) Олесь Маляр (1) Омелян Пріцак (1) Опільського 2 (1) Опільського 6 (1) Острозького 13 (1) Острозького 26 (1) Острозького 62 (1) Острів закоханих (1) Офензива (1) Пагорб (1) Пам'ятник Пілсудському (1) Пам'ятник Шевченку 1 (1) Пан Богдан (1) Паращука (1) Паращука 2 (1) Паращука 4у (1) Парк Загребебелля (1) Паркова (1) Переходи Гайова (1) Перехід Білогірська (1) Печери (1) Пленер Медобори (1) Пляж Біла Гора (1) Погода (1) Погорілес (1) Погруддя Словацького (1) Пологовий (1) Порох Гал (1) Порох Пет (1) Посацка (1) Праведники (1) Проституція (1) Риба (1) Рудольф Галль (1) Руська 15 (1) Руська 25 (1) Руська 28 (1) Руська 37 серце (1) Руська 4 (1) Руська 52 (1) Сагайдачного 6 (1) Самогубці (1) Свят (1) Середня дзвіниця 1 (1) Сидір Голубович (1) Символіка (1) Симон Петлюра (1) Скаути (1) Скульптури Кузнєцова (1) Славко Луцишин (1) Словацького 4 (1) Солодощі (1) Соломія Крушельницька (1) Спога (1) Стадіон (1) Стара ватра (1) Стара піцерія (1) Старий ринок 1 (1) Старошкільна (1) Статистика (1) Стефанія Садовська (1) Стосунки (1) Стрільців 13 (1) Стрільців 17 (1) ТДМУ (1) ТНПУ (1) Танцорова 51 (1) Тарас Циклиняк (1) Татарська 35 (1) Телефон (1) Темпель (1) Тернопіль у плині літ (1) Торгівля (1) Транс (1) Тубдиспансер (1) УГКЦ (1) Фарна (1) Фото 2СВ (1) Франка 11 (1) Франка 20 (1) Франка 7а (1) Футбол (1) Фігурка Нечая (1) ХБК (1) Хмельницького 15 (1) Хмельницького 27 (1) Хмельницького 9 (1) Храми (1) Хрест Загребелля (1) Хрест Чернівецька (1) Цвинтар 2 (1) Цвинтарна (1) Цистерна із спиртом (1) Цікав (1) Чеслав Бліхарський (1) Човнева станція (1) Чорновола 1 (1) Чорновола 14 (1) Чорновола 4 (1) Чорновола 5 (1) Чумацька (1) Чумацька 25 (1) Швейц павільйон (1) Шевченка 10 (1) Шевченка 15 (1) Шевченка 18 (1) Шевченка 25 (1) Шевченка 5 (1) Шептицького 2 (1) Шибениця (1) Школя Перля (1) Шмуель Раппопорт (1) Шоста школа (1) Шпиталь новий (1) Шталаг (1) Юзеф Галічер (1) Юрій Заводович (1) Юрій Луговий (1) Яким Ярема (1) Ян Вікалюк (1) Ян Матейко (1) Яремчука 32 (1) Яремчука 39 (1) Ярослав Ч (1)